Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

5 stycznia 2015

Obowiązek podatkowy z tytułu usług elektronicznych

0 753

Otrzymaliśmy rachunek wystawiony dnia 18 września 2014 roku od firmy z USA za zdjęcia pobrane ze strony internetowej. Rachunek wpłynął do księgowości wraz z dokumentami za 10/2014, po złożeniu deklaracji VAT-7 za wrzesień 2014. Czy można wykazać VAT należny od importu tych usług za miesiąc październik 2014 ? Czy może powinniśmy złożyć korektę deklaracji VAT-7 za wrzesień 2014? 

ODPOWIEDŹ

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że zakupili Państwo usługę elektroniczną od podatnika, który ma siedzibę w USA. Zgodnie z zapisami art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że zakupione przez Państwa usługi są opodatkowane w Polsce, a co za tym idzie, powinni Państwo rozpoznać import usług i rozliczyć podatek z tytułu importu usług na zasadzie mechanizmu „odwrotnego obciążenia”.

W myśl art.2 pkt 9 UPTiU przez import usług rozumie się  świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 UPTiU, zgodnie z którym  podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług ustala się analogicznie jak dla usług krajowych. W myśl zasady ogólnej wyrażonej w art.19a ust.1 UPTiU,  obowiązek ten, co do zasady, powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8).

Z przytoczonych zapisów ustawowych wynika, że decydujące znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabytych przez Państwa usług elektronicznych  ma jed...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.