Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

6 lipca 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia umowy przewłaszczenia nieruchomości

0 891

Moment zawarcia umowy przewłaszczenia nieruchomości w celu zabezpieczenia spłaty nieruchomości nie powoduje obowiązku rozliczenia podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2018 roku nr 0114-KDIP4.4012.244.2018.1.BS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi m.in. działalność deweloperską. W celu sfinansowania prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zawarł umowę pożyczki z jedną ze spółek z grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca. Na podstawie tej umowy, Pożyczkodawca wypłaci Wnioskodawcy kwotę Pożyczki w transzach, zgodnie z żądaniem Wnioskodawcy. Umowa Pożyczki przewiduje zawarcie przez Wnioskodawcę oraz Pożyczkodawcę umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości należącej do Wnioskodawcy, w celu zabezpieczenia spłaty Pożyczki.

W związku z przeniesieniem prawa własności, Wnioskodawca zobowiąże się do wydania Nieruchomości w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Równocześnie z przeniesieniem prawa własności Nieruchomości na Pożyczkodawcę, Pożyczkodawca zobowiąże się do zwrotnego przeniesienia prawa własności Nieruchomości na rzecz Pożyczkobiorcy w terminie 30 dni od dnia dokonania przez Wnioskodawcę całkowitej spłaty Pożyczki wraz z odsetkami umownymi i ewentualnymi kosztami postępowania oraz innymi kosztami, a Wnioskodawca zobowiąże się zwrotne przeniesienie własności Nieruchomości przyjąć.

Czy w związku z zawarciem przez Wnioskodawcę Umowy przewłaszczenia Nieruchomości na zabezpieczenie, w momencie przeniesienia prawa własności Nieruchomości przez Wnioskodawcę na Pożyczkodawcę, u Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

W związku z zawarciem przez Wnioskodawcę umowy przewłaszczenia Nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności pożyczkowej, u Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Przeniesienie prawa własności Nieruchomości na Pożyczkodawcę w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania z tytułu umowy pożyczki nie będzie bowiem spełniało przesłanek do uznania za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.