ODPOWIEDŹ
Możecie Państwo odliczyć podatek w rozliczeniu za miesiąc, w którym kontrahent otrzyma płatność, nie wcześniej niż miesiąc otrzymania faktury, lub za następne dwa miesiące.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art.86 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art.86 ust.10c ustawy o VAT). Prawo do odliczenia powstaje jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę lub dokument celny (art.86 ust.10b pkt 1 ustawy o VAT).
W świetle przytoczonych powyżej przepisów, podatnicy mogą odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym zostaną spełnione łącznie dwa warunki:- w odniesieniu do dostarczonych towarów lub świadczonych usług powstanie obowiązek podatkowy;- podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów lub świadczenie usług.
Odliczenia można również dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.11 ustawy o VAT), przy czym, zgodnie z indywidualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP2/443-1367/13/AK z 4 marca 2014 roku, okresem, w którym można dokonać odliczenia i, od którego należy liczyć dwa kolejne okresy uprawniające do odliczenia jest okres, w którym warunki te zostaną spełnione łącznie. Zatem, dla ustalenia kiedy przysługuje Państwu prawo do odliczenia naliczonego podatku z faktury otrzymanej w czerwcu 2014 roku, niezbędne jest rozstrzygnięcie kiedy u dostawcy powstał obowiązek podatkowy.
Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.19a ust.1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast usługi ciągłe, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tych usług (art.19a ust.3 ustawy o VAT).
Usługa dostępu do portalu internetowego jest usługą ciągłą. W opisanym przypadku usługa ta jest świadczona w okresie od lipca do grudnia 2014 roku. Kierując się treścią cytowanych powyżej art.19a ust.1 i ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług dostawca powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w grudniu 2014 roku (z upływem okresu, do którego odnosi się płatność). W tym przypadku nie można jednak pominąć art.19a ust.8 ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części. Jeżeli zatem dostawca usługi otrzyma od Państwa płatność wcześniej niż w grudniu 2014 roku, obowiązek podatkowy powstanie u niego z chwilą otrzymania tej płatności. Przykładowo, jeżeli zapłacicie Państwo za dostęp do portalu zgodnie z terminem płatności, w lipcu 2014 roku, obowiązek podatkowy powstanie u dostawcy w lipcu.
Jak pisaliśmy powyżej, powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy jest jednym z warunków dokonania odliczenia przez odbiorcę. W przytoczonym powyżej przykładzie warunek ten zostanie spełniony w lipcu 2014 roku. Drugim warunkiem jest otrzymanie przez Państwa faktury dokumentującej przedmiotową usługę. Faktura została otrzymana w czerwcu, zatem oba warunki dokonania odliczenia zostaną w przytoczonym przykładzie spełnione w lipcu 2014 roku, więc odliczenia możecie Państwo dokonać w lipcu, sierpniu lub wrześniu 2014 roku. W przypadku późniejszej płatności termin odliczenia zostanie odpowiednio przesunięty.
Ewa Konarska