Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Proszę o wyjaśnienie wątpliwości, kiedy odliczyć VAT z 5 faktur VAT prognoz wystawionych 19 maja 2014 roku za okresy:

  • od 16.05.2014 - 16.07.2014 m-c sprzedaży lipiec;

  • od 16.07.2014 - 16.09.2014 m-c sprzedaży wrzesień;

  • od 16.09.2014 - 16.11.2014 m-c sprzedaży listopad;

  • od 16.11.2014 - 16.01.2015 m-c sprzedaży styczeń 2015;

  • od 16.01.2015 - 16.03.2015 m-c sprzedaży marzec 2015.

W prasie podatkowej znalazłem informację, że faktury szacunkowe nie spełniają wymogów faktur w rozumieniu art.2 pkt 3 ustawy o VAT i miało ich nie być od 2014 roku.

ODPOWIEDŹ

Z treści pytania nie wynika wprost o jakie konkretnie czynności pyta Czytelnik. Skoro jednak pytanie dotyczy faktur prognozowych zakładam, że dotyczą one dostawy energii czy gazu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  • nabycia towarów i usług,

  • dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Natomiast jak wskazuje art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z kolei zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast zgodnie z ust. 5 pkt 4 tego artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu m.in. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej,oraz gazu przewodowego. Zapłata przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi w przypadkach wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 na mocy art. 19a ust. 8 nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli natomiast podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury tj. z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust. 7). Stosownie bowiem do brzmienia art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4.

Na podstawie ust. 7 i 8 tego artykułu, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi – nie dotyczy to jednak wystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. W tym zatem przypadku faktury mogą być wystawiane „z góry” bez ograniczenia czasowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy, pod pojęciem faktury rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Elementy jakie faktura winna zawierać dla m.in. dostaw energii czy gazu szczegółowo określa art. 106e ust. 1 pkt 1-15 ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku dostaw m.in. energii elektrycznej czy gazu na rzecz innego podatnika podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W takim przypadku prawo do odliczenia podatku wykazanego na tej fakturze powstaje w rozliczeniu za okres w którym tę fakturę wystawiono, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres w którym ją otrzymano. Wystawienie zatem faktury przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi w przypadkach wymienionych w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.