Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 stycznia 2014

Opodatkowanie dostawy towaru na przełomie roku

0 859

Dokonaliśmy sprzedaży towaru 29 grudnia 2013 (klient odebrał towar w tym dniu), ale fakturę wystawiliśmy z datą 2 stycznia 2014 roku. Jak mamy rozliczyć tę sprzedaż - według nowych czy starych zasad?

ODPOWIEDŹ

W Państwa przypadku sprzedaż dokonaną 29 grudnia 2013 należy rozliczyć w deklaracji podatkowej za styczeń 2014 lub I kwartał 2014 roku.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszły w życie przepisy dotyczące między innymi powstania obowiązku podatkowego, wprowadzone ustawą z 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Art.1 pkt 17 ustawy zmieniającej wprowadził do obecnie obowiązującej ustawy o VAT art.19a. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art.19a ust.1 zmienionej ustawy o VAT, obowiązek podatkowy od 1 stycznia 2014 roku powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, iż podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony w deklaracji podatkowej za ten okres.

Do końca 2013 roku obowiązywała podstawowa zasada, wynikająca z art.19 ust.1 i ust.4 ustawy o VAT, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, ale jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później j...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.