Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

3 sierpnia 2017

Opodatkowanie importu usług przez „małego” podatnika

0 863

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność - aktywny podatnik VAT, ale nie zarejestrowany jako VAT-UE - zakupił dostęp do portalu branżowego od firmy zagranicznej aktywnej jako VAT-UE. 30 czerwca 2017 (data wystawienia i data wykonania usługi) otrzymał fakturę za tę usługę z oznaczoną stawką VAT0% (nie odwrotne obciążenie). Przedsiębiorca rozlicza VAT metodą kasową - fakturę zapłacił w lipcu 2017. W jaki sposób powinien rozliczyć VAT - czy powinien traktować tę fakturę tak samo jak import usług z odwrotnym obciążeniem czy tak jak zakup ze stawką 0%? Jeśli byłoby to odwrotne obciążenie to kiedy naliczyć i odliczyć VAT - w czerwcu czy w lipcu?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca powinien rozliczyć tę transakcję jako import usług w deklaracji VAT za czerwiec 2017 roku.

UZASADNIENIE

W przypadku opisanym w pytaniu faktura jest wystawiona błędnie. Przedsiębiorca powinien poprosić o wystawienie faktury bez VAT, z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca. Nabycie takiej usługi należy potraktować jako import usług, w rozumieniu art.2 pkt.9 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi te, w przypadku świadczenia na rzecz podatników, podlegają opodatkowaniu VAT w oparciu o zasadę ogólną określenia miejsca opodatkowania, wyrażoną w art.28b ustawy o VAT, zgodnie z którą za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj, w którym siedzibę działalności gospodarczej posiada usługobiorca.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, w sytuacji gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, następuje przerzucenie obowiązku naliczenia podatku ze sprzedawcy usługi na jej nabywcę. Oznacza to, że jeśli nabywcą usługi jest polski podatnik VAT - w tym przypadku Przedsiębiorca - to jest on zobowiązany do opodatkowania tej usługi w Polsce.

Przedsiębiorca dokonał zakupu usługi internetowej (dostęp do portalu branżowego) od firmy zagranicznej aktywnej jako VAT-UE. Data wystawienia i data wykonania usługi to 30 czerwca 2017 roku.

Zgodnie z art.19a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku usług, do których stosuje się art.28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług. Jednakże, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, w myśl art.19a ust. 8 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Na zasadach ogólnych obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usług rozpoznaje również tzw. mały poda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.