Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 marca 2015

Opodatkowanie maszynowego wytwarzania papierosów przez klientów w punkcie sprzedaży

0 798

Popularna staje się produkcja papierosów przez konsumentów własnoręcznie z wykorzystaniem gotowych gilz i suszu tytoniowego. W wielu miejscach w Polsce pojawiły się tzw. automaty do samodzielnego przygotowania papierosów. Od dnia 1 stycznia 2015 roku weszły w życie przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którymi za produkcję papierosów nie uznaje się jedynie wytwarzania papierosów przez konsumenta ręcznie, domowym sposobem w gospodarstwach domowych.

Pismem z dnia 22 maja 2014 roku znak SPS-023-26404/14 poseł Andrzej Dąbrowski przesłał interpelację do Ministra Finansów w sprawie akcyzy na papierosy skręcane. W złożonej interpelacji zaznaczył, że wzrost ceny paczki papierosów powoduje, że Polacy poszukują alternatywnego sposobu pozyskiwania wyrobów tytoniowych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia Ministra – wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych. Jednakże wyżej wymieniona ustawa nie zawiera jednolitej definicji produkcji wyrobów akcyzowych. W poszczególnych rozdziałach ustawy zawarto natomiast definicje produkcji poszczególnych rodzajów wyrobów akcyzowych, w tym definicję produkcji wyrobów tytoniowych, zgodnie z którą produkcją wyrobów tytoniowych jest ich wytwarzanie, przetwarzanie, a także pakowanie.

W związku z powyższymi uregulowaniami wytwarzanie papierosów samodzielnie, domowym sposobem i wyłącznie na własny użytek z nabytego legalnie tytoniu do palenia lub suszu tytoniowego (opodatkowanych właściwą stawką akcyzy) nie stanowi produkcji wyrobów tytoniowych, która wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy według stawek określonych w ustawie oraz obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym i nie jest nielegalne.

Ministerstwo Finansów w swoim piśmie zaznaczyło ponadto, że udostępnianie przez sprzedawcę klientowi (kupującemu) w miejscu sprzedaży detalicznej maszyn do wytworzenia papierosów z zakupionego tytoniu do palenia lub suszu tytoniowego należy jednak uznać co najmniej za obejście obowiązujących przepisów poprzez fikcyjne uczynienie przedmiotem sprzedaży tytoniu do palenia lub suszu tytoniowego, w sytuacji gdy faktycznie dokonywana jest produkcja i sprzedaż papierosów. W konsekwencji powyższych nieprawidłowości podsekretarz stanu wskazał, że w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace analityczne mające na celu wypracowanie rozwiązań prawnych, które pozwolą na wyeliminowanie z rynku tego typu praktyk. Jako że ustawa o podatku akcyzowym nie przewiduje opodatkowania akcyzą maszyn do samodzielnego wytwarzania papierosów czy gilz papierosowych, Ministerstwo Finansów pracuje nad regulacjami przewidującymi opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gilz papierosowych.

W konsekwencji powyższych prac ustawą z dnia 5 grudnia 2014 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej wprowadzona została zmiana ustawy o podatku akcyzowym mająca na celu wyeliminowanie możliwości uniknięcia opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwymi stawkami akcyzy w miejscach, gdzie udostępniane są maszyny do automatycznego nabijania gilz papierosowych (wytwarzania papierosów).

Od dnia 1 stycznia 2015 roku weszły w życie przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którymi za produkcję papierosów nie uznaje się jedynie wytwarzania papierosów przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwach domowych. Od dnia 1 stycznia 2015 roku produkcją papierosów jest natomiast ich wytwarzanie, także przez konsumenta, prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.