Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

30 listopada 2017

Opodatkowanie mediów przy najmie lokali

0 944

Podatnik VAT czynny rozszerzył ostatnio działalność o wynajem lokali mieszkalnych (PKD 68.20.Z) W umowie z najemcami postanowiono, że będą oni opłacać czynsz oraz pokrywać koszty energii elektrycznej i opłat dla wspólnoty mieszkaniowej. Czy podatnik może refakturować w/w opłaty na jednej fakturze z czynszem i zastosować stawkę VAT „zw” dla wszystkich tych opłat? Podkreślam, że lokal będzie wykorzystywany wyłącznie na cele mieszkaniowe. Gdyby zwolnienie z VAT za media nie wchodziło w grę, czy można przekazywać fakturę za prąd i informację o opłatach za media najemcy z pominięciem refakturowania, tak żeby najemca opłacał je bezpośrednio do zakładu energetycznego i wspólnoty? Oczywiście dokumenty te nie byłyby wówczas w ogóle uwzględniane przez podatnika w PKPiR.

ODPOWIEDŹ

Świadczenie usługi najmu lokali mieszkalnych wraz ze świadczeniami dodatkowymi stanowi jedną usługę, w całości zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli natomiast z treści umowy najmu wynika, że odrębnie pobierany jest czynsz, a odrębnie należności za media i inne świadczenia, nie mamy do czynienia ze świadczeniem jednolitym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał

Każdorazowo zawierając umowy cywilnoprawne, strony określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa najmu lokalu mieszkalnego, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów jak np. media, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy.

Podział na usługi zasadnicze i pomocnicze ma znaczenie z punktu widzenia zastosowania właściwej stawki VAT. Usługa zasadnicza i pomocnicza opodatkowana jest taką samą stawką podatku. Organy podatkowe często uznają, że bez usługi podstawowej – usługi najmu – odsprzedaż mediów utraciłaby swój sens.

W odniesieniu do sposobu opodatkowania najmu i zastosowania właściwych stawek podatku dla czynności obciążenia najemców np. opłatami za zużycie wody, czy zużycie energii elektrycznej, należy wskazać, że zgodnie z aktualną linią orzecznictwa, w sytuacji gdy mamy do czynienia z takimi świadczeniami jak: woda, ścieki, energia elektryczna, energia cieplna to co do zasady uznajemy je za usługi odrębne od usługi najmu w sytuacji, gdy najemca ma możliwość wyboru ilości ich zużycia. Zatem treść umowy oraz kryterium zużycia będą jednym z czynników decydujących o odrębności świadczeń.

Jak wynika z pytania, w umowie najmu zaznaczono, że najemcy będą opłacać czynsz oraz pokrywać koszty energii elektrycznej i opłat dla wspólnoty mieszkaniowej.

Liczne interpretacje potwierdzają, że w przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna, tj. najem lokalu mieszkalnego, a k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.