Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

31 stycznia 2018

Opodatkowanie podatkiem dochodowym i VAT sprzedaży działki budowlanej

0 915

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą jest właścicielem działki budowlanej, którą zamierza sprzedać. Grunt ten został kupiony przez podatnika na podstawie zawartej umowy w sierpniu 1993 roku. Jest on w planie zagospodarowania ujęty jako grunt przeznaczony pod budowę, porośnięty trawą. Nie był i nie jest wykorzystywany ani na działalność gospodarczą, ani na cele inne. Działka jest ujęta w ewidencji środków trwałych. Mam wątpliwości co do opodatkowania podatkiem VAT i ustalenia dochodu dla celów PIT. Wydaje mi się, że powinna być ona opodatkowana stawką 23%. Natomiast przychód należny w podatku dochodowym powstanie w dniu wystawienia faktury lub w dniu zapłaty za tę działkę o ile będzie ona wcześniejsza od daty wystawienia faktury. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa wynikająca z ewidencji środków trwałych.

Odpowiedź

Sprzedaż gruntu przeznaczonego pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przychód w podatku dochodowym powstanie w momencie wystawienia faktury lub w dniu zapłaty należności, w zależności które z wymienionych zdarzeń, nastąpi jako pierwsze. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa nieruchomości wynikająca z ewidencji środków trwałych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zatem zwolnienie przysługuje wówczas, gdy przedmiotem dostawy jest grunt niezabudowany, o przeznaczeniu innym niż tereny budowlane (grunty o charakterze rolnym, leśnym itp.).

Przez tereny budowlane, zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy, rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dochodzi do wiążącego podmioty władzy, w tym administracji, oraz podmioty spoza systemu władzy (osoby fizyczne i ich organizacje) ustalenia bądź zmiany przeznaczenia terenu na określony w tym planie cel. W związku z powyższym przeznaczenie określonego gruntu należy oceniać wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy terenu.

Opodatkowaniu podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane w myśl art. 2 pkt 33 ustawy. Natomiast dostawa gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są terenami budowlanymi, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zatem sprzedaż przedmiotowego gruntu nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT 23 %.

Zgodnie z art. 14 ust 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  • a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Powyższe oznacza, iż sam fakt wykorzystywania danego składnika majątku w prowadzonej działalności gospodarczej decyduje o tym, że p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.