Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 marca 2015

Opodatkowanie sprzedaży kwoty mlecznej przez rolników

0 760

Dwóch rolników - jeden czynny podatnik VAT, drugi rolnik ryczałtowy - zamierza sprzedać kwotę mleczną. Czy to podlega opodatkowaniu VAT? Jak to rozliczyć?

ODPOWIEDŹ

Kwota mleczna jest to określony administracyjnie, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, indywidualny limit produkcji mleka wprowadzanego do obrotu przez danego producenta. Limit ten jest określany na okres od 1 kwietnia danego roku do końca marca roku następnego. Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, prawo do indywidualnej kwoty mlecznej lub jej części może być zbywane wyłącznie producentowi, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, która dla swojej ważności wymaga zatwierdzenia, w drodze decyzji, przez właściwego miejscowo dla zbywcy dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Jak rozumiem, Rolnicy, o których mowa w pytaniu, zamierzają takie umowy zawrzeć.

Zgodnie z art.5 ust.1. pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Sprzedaż kwoty mlecznej nie stanowi niewątpliwie dostawy towarów, gdyż w art.2 pkt 6 ustawa o VAT definiuje towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Kwota mleczna nie jest rzeczą, ani jej częścią, ani żadną postacią energii, a zatem nie jest towarem w rozumieniu ustawy. Należy się więc zastanowić, czy sprzedaż kwoty mlecznej stanowi świadczenie usług. Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy o VAT przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Sprzedaż kwoty mlecznej stanowi zbycie prawa nabytego w drodze administracyjnej, a zatem, w świetle przytoczonej powyżej definicji, stanowi odpłatne świadczenie usług i, co za tym idzie, czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP2/443-468/08/AP z 28 sierpnia 2008 roku.

W z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.