Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

1 września 2013

Opodatkowanie transportu towarów w innym kraju

0 812

Jesteśmy polskim oddziałem firmy niemieckiej, działamy w ramach konsorcjum. Jesteśmy podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. Na zlecenie naszego oddziału firma transportowa przewiozła 10 sierpnia towary z Berlina do Monachium, a faktura została wystawiona dla niemieckiego oddziału i zawiera niemiecki VAT. W sierpniu otrzymaliśmy od niemieckiego oddziału refakturę za tę usługę transportu. Czy opisaną transakcję mamy rozliczyć jako usługę transportu wewnątrzwspólnotowego?

ODPOWIEDŹ

Nie, opisana usługa nie stanowi usługi transportu wewnątrzwspólnotowego. Opisana transakcję należy jednak rozliczyć jako import usług.

UZASADNIENIE

W celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić pojęcie transportu wewnątrzwspólnotowego. Za wewnątrzwspólnotowy transport towarów uznaje się transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. A zatem w Państwa przypadku nie wystąpi transport wewnątrzwspólnotowy z uwagi to, iż towary zostały przewiezione z Berlina do Monachium, a więc na terytorium jednego państwa członkowskiego.

Przyjęta praktyka i orzecznictwo dopuszczają sytuacje, w których koszty niektórych usług, gdzie odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez świadczącego usługę, mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę, poprzez wystawianie tzw. „refaktur". Podmiot wystawiający refakturę traktowany jest wtedy jako podmiot świadczący usługę. W celu ustalenia czy refakturowana usługa podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce, należy ustalić ustawowe miejsce jej świadczenia. Przy ustalaniu miejsca świadczenia opisanej usługi zastosowanie znajdzie wyrażona w art.28b ustawy o VAT zasada ogólna, według której miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. W omawianym przypadku miejscem świadczenia usługi będzie zatem terytorium Polski, a na podstawie do art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT należy ją uznać za import usług.

Stosownie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.