Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

1 marca 2018

Opodatkowanie VAT bezumownego korzystania z lokalu

0 953

Wynajmujemy gminny lokal mieszkalny osobie fizycznej. Osoba z którą była podpisana umowa najmu zmarła, przez 2 lata nie płaciła czynszu. Teraz z lokalu bezumownie korzysta jej córka, która również nie płaci czynszu. Czy takie bezumowne korzystanie jest zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

To, czy opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zależy od okoliczności, w jakich do takiego wykorzystywania nieruchomości dochodzi. Jeżeli właściciel toleruje sytuację, w której najemca bezumownie korzysta z jego własności, opłata ta podlega opodatkowaniu VAT 23%.

UZASADNIENIE

Czynność bezumowna jest to czynność, co do której pomiędzy jej stronami nie została zawarta umowa wyrażająca wolę jakiegokolwiek świadczenia. Czynność taka nie wynika z żadnego tytułu prawnego wskazującego obowiązek świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia. Bezumowne użytkowanie nieruchomości ma miejsce w sytuacji, gdy do używania nieruchomości dochodzi wbrew woli jej właściciela. W przypadku bezumownego korzystania z nieruchomości właścicielowi przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotu jego własności. Zapłata wynagrodzenia wiąże się z prawem żądania naprawienia wynikłej dla właściciela nieruchomości szkody z tytułu bezprawnego korzystania z nieruchomości. Żądana kwota pieniężna nie jest tym samym należnością, ale odszkodowaniem.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze nie definiują „bezumownego korzystania”. Kwestie te regulują przepisy ustawy Kodeks cywilny, które wskazują, że w przypadku bezumownego korzystania z lokalu korzystający w złej lub dobrej wierze od chwili, w której dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy obowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy, zwrotu pożytków oraz odszkodowania z powodu zużycia, pogorszenia lub utraty rzeczy. Wynagrodzeniem za korzystanie z rzeczy objęte jest wszystko, co właściciel mógłby uzyskać, gdyb...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.