Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

2 listopada 2014

Opodatkowanie VAT i podatkiem dochodowym likwidacji apteki przes spółkę z o.o.

0 895

W 2014 roku powstała apteka prowadzona przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcami spółki były trzy osoby fizyczne – matka, córka oraz pasierb. Matka na poczet udziału wniosła do spółki jako aport aptekę, którą wcześniej prowadziła wraz z zezwoleniem na jej prowadzenie. Pozostali udziałowcy na poczet udziałów wpłacili kwoty pieniężne. Udziałowiec, który wniósł zezwolenie zmarł. Obecnie córka postanowiła otworzyć własna aptekę – otrzymała zezwolenia na jej prowadzenie. W związku z powyższym postanowiła wykupić od spółki cały majątek w postaci apteki wraz z jej wyposażeniem oraz lekarstwami i innymi wyrobami farmaceutycznymi. Jak z punktu widzenia podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego należy przeprowadzić tę transakcję?

ODPOWIEDŹ

Śmierć wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jako aport wniósł do niej zezwolenie na prowadzenie apteki skutkuje wygaśnięciem tego zezwolenia, co wynika z przepisów prawa farmaceutycznego. Zaprzestanie prowadzenia apteki przez spółkę skutkuje (jeżeli z postanowień umowy nie wynika inaczej) likwidacją spółki polegającą na zakończeniu bieżących interesów spółki, ściągnięciem wierzytelności, wypełnieniu zobowiązań i upłynnieniu majątku spółki oraz rozliczeniu się ze wspólnikami spółki. Niniejsze czynności skutkują powstaniem zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług, podatku dochodowym od osób prawnych (w związku ze sprzedażą majątku spółki) oraz podatku dochodowym od osób fizycznych (w związku z rozliczeniem się spółki z udziału w spółce jej wspólników).

UZASADNIENIE

Jeżeli w skład aportu wchodzi m.in. zezwolenie na prowadzenie apteki, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powołana została dla jej prowadzenia, to oznacza, że z chwilą śmierci wspólnika, który wniósł do spółki powyższe zezwolenie, spółka nie może już prowadzić działalności. Wynika to z art. 99 ust. 1 i ust. 4 oraz art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne. Tym samym nie można rozporządzać całym przedsiębiorstwem w postaci apteki, ponieważ zezwolenie na prowadzenie apteki wydane dla osoby fizycznej, według przywołanego powyżej art. 104 ust. 1 pkt 1 wygasa w przypadku śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane. Oznacz to również, że takie zezwolenie nie podlega dziedziczeniu.

Zaprzestanie prowadzenia działalności przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jej rozwiązanie następuje poprzez jej likwidację. Zgodnie z art. 272 Kodeksu spółek handlowych (ksh) rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Likwidację spółki prowadzi się pod jej firmą z podaniem określenia „w likwidacji”. Według art. 282 § 1 ksh likwidatorzy spółki powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. W dniu poprzedzającym dzień otwarcia likwidacji następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych. Obowiązek ten wynika z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych spółka sporządza sprawozdanie finansowe (bilans) – art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Powyższe działania wywołują również swój skutek w podatku dochodowym. W myśl art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia roku podatkowego. W tym przypadku następny rok podatkowy będzie trwał od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego i będzie dotyczył już spółki w likwidacji. Zamknięcie roku podatkowego w związku z otwarciem likwidacji spółki skutkuje obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają szczególnych uregulowań dotyczących terminów złożenia zeznania podatkowego w przypadku zaprzestania działalności w związku z likwidacją podmiotu gospodarczego. Zastosowanie będą miały zatem uregulowania zawarte w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Według niniejszego przepisu zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym należy złożyć do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny lub różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Funkcjonowanie spółki „w likwidacji” trwa do momentu zakończenia rozliczeń finansowych oraz ustania jej bytu prawnego poprzez wykreślenie jej z rejestru spółek. Przez ten czas po każdym zakończeniu roku podatkowego spółka jest zobowiązana do składania zeznania podatkowego. Majątek spółki pozostały po rozliczeniu się z jej wierzycielami podlega – zgodnie z art. 286 § 2 ksh – podziałowi pomiędzy wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Majątek rzeczowy (w postaci lokalu, w którym prowadzona była apteka, jej wyposażenie oraz medykamenty i inny towar, które nie zostały sprzedane w trakcie jej prowadzenia), najczęściej podlega spieniężeniu poprzez jego sprzedaż – chyba że stanowił on aport wniesiony przez wspólnika do spółki w zamian za przyznane mu udziały i zgodnie z umow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.