Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 października 2017

Opodatkowanie VAT sprzedaży działki z budynkiem kotłowni z wyposażeniem

0 944

W 1995 roku nabyliśmy nieruchomość zabudowaną - bez podatku VAT, na ww. nieruchomość nie ponosiliśmy żadnych nakładów. W budynku kotłowni znajdują się maszyny (przyjęte jako środek trwały do ewidencji)- były one modernizowane w wysokości ponad 30% wartości początkowej maszyn. Czy w przypadku sprzedaży działki z budynkiem kotłowni (z wyposażeniem) przysługuje nam zwolnienie z VAT? Czy w takiej sytuacji maszyny i działkę z budynkiem sprzedać oddzielnie? 

Odpowiedź

Sposób opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz wyposażenia będzie zależał od tego, czy będziemy mieli do czynienia z jedną transakcją, czy z kilkoma, odrębnie opodatkowanymi.

Uzasadnienie

Dostawa nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od VAT, jeżeli nieruchomość spełnia określone w ustawie warunki. Zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa budynków i budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, jeżeli pomiędzy pierwszym ich zasiedleniem a dostawą upłynął co najmniej okres dwóch lat.

Natomiast w myśl art.43 ust.1 pkt 10a ustawy dostawa nieruchomości dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż dwa lata od tego zasiedlenia może również korzystać ze zwolnienia jeżeli w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, a dokonujący dostawy nie ponosił znaczących (wynoszących co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości) wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z treścią art.2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • a) wybudowaniu lub

  • b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika ze stanu faktycznego, opisanego w pytaniu, przedmiotowa nieruchomość została nabyta w 1995 roku i nie korzystano z odliczenia podatku VAT przy jej nabyciu. Zatem spełniony został warunek, aby pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości upłynął co najmniej okres dwóch lat wynikający z art. 43 ust. 10 ustawy, w związku z powyższym sprzedaż tej nieruchomości mogłaby korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy dokonujemy sprzedaży nieruchomości wraz z wyposażeniem. Należy sobie w takim przypadku odpowiedzieć na zasadnicze pytanie czy taka sprzedaż stanowić będzie na gruncie ustawy o  VAT jedną transakcję czy też składa się z  dwóch, odrębnie opodatkowanych.

Zasadne będzie tu odwołanie się do uregulowań prawa cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 47 § 2 ustawy Kodeks cywilny częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.