Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

30 czerwca 2017

Opodatkowanie VAT usług zakwaterowania i wyżywienia w szpitalu rodziny chorego

0 904

Czy opłaty za pobyt w szpitalu rodziny chorego, „czuwanie przy łóżku”, wyżywienie na oddziale z hospitalizowanym będą mogły korzystać ze zwolnienia przedmiotowego?

ODPOWIEDŹ

Dobrowolne wyrażenie chęci na ciągły pobyt przy łóżku chorego rodzica lub opiekuna i związane z tym dodatkowe wyżywienie lub noclegi nie stanowią podstawy do zastosowania stawki zwolnionej (art.43 ust.1 pkt 18). Aby można było  mówić o zwolnieniu musi się to wiązać ściśle z celem terapeutycznym hospitalizowanego, który zleca lekarz i powinno to wynikać z dokumentacji przebiegu choroby pacjenta. W innym przypadku usługi dodatkowe takie jak zakwaterowanie, wyżywienie opiekuna, rodzica bądź osoby najbliższej będą podlegać opodatkowaniu stawką 8% zarówno usługi związane z zakwaterowaniem (PKWiU 55 poz. 163 załącznika nr 3) oraz usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56 poz. 7 załącznika do rozporządzenia).

UZASADNIENIE

Zgodnie z generalną zasadą określoną w ustawie od podatku towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i  poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i  świadczenie usług ściśle z  tymi usługami związane, wykonywane w  ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (art. 43 ust. 1 pkt 18). Jednocześnie brak jest możliwości zastosowania powyższego zwolnienia do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi jeżeli   nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej oraz   ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w  stosunku do podatników niekorzystających z  takiego zwolnienia. Oznacza to, że takie usługi, które nie mają bezpośredniego związku z usługą podstawową (opieka medyczna) i mogą istnieć oddzielnie a także usługi takie osiągają z tego tytułu korzyści finansowe nie mogą korzystać ze zwolnienia (art. 43 ust. 17). Powyższe oznacza, że ze zwolnienia można korzystać tylko wtedy, gdy jest cel terapeutyczny służący profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i  poprawie zdrowia oraz podmiot leczniczy  nie  osiąga z tego tytułu zysku ekonomicznego.

Również podobne stanowisko można  znaleźć w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym wskazane jest, że ze zwolnienia mogą korzystać takie czynności, które służą opiece medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia. Aby czynności mogły podlegać zwolnieniu muszą wskazywać na cel terapeutyczny (wyrok C-212/01 z 20 listopada 2003 roku w sprawie Margarete Unterpertinger). Pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych (wyrok w sprawie Peter d?Ambrumenil, Dispute Resolution Services Ltd vs Commissioners of Customs and Excise C-307/01).

Niewątpliwie szpital jest podmiot...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.