Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

31 sierpnia 2016

Opodatkowanie złożonej usługi transportowej

0 1367

Świadczymy usługi transportu międzynarodowego towarów w kontenerach, które korzystają z preferencyjnej stawki VAT 0%. Jak należy opodatkować opłaty drogowe, kary umowne lub mandaty, którymi zgodnie z umową są obciążani nasi zleceniodawcy? Nasi kontrahenci chcą mieć wyszczególnione na fakturze poszczególne pozycje, którymi są obciążani. Czy wszystkie pozycje należy opodatkować tak jak usługę główną transportu międzynarodowego, tj. stawką 0%? W tym miesiącu otrzymaliśmy fakturę z firmy niemieckiej z siedzibą w Hamburgu za zdanie kontenera w transporcie z adnotacją art. 144 dyrektywy 2006/112/EC. Czy w tej sytuacji należy rozpoznać import usług, czy może jest to czynność zwolniona z podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

  1. Co do zasady, czynności składające się na złożoną usługę transportową należy opodatkować preferencyjną stawką VAT 0%, właściwą dla usług transportu międzynarodowego.

  2. Transakcję zwrotu kontenera przez kontrahenta z Niemiec należy uznać jako import usług transportu towarów, które należy opodatkować w Polsce na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ((UPTiU) podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku a także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik wykonuje usługi transportu międzynarodowego o charakterze złożonym. Do czynności pobocznych składających się na kompleksową usługę należą : opłaty drogowe,  ubezpieczenie transportu i ewentualnie zapłacone kary umowne, ale tylko pod warunkiem, że są one nierozerwalnie związane z prawidłowym wykonaniem usługi głównej.

W związku z powyższym wszystkie koszty towarzyszące usłudze transportowej, przenoszone na rzecz nabywcy, należy dla celów podatku VAT potraktować jednakowo, gdyż rozdzielenie tych świadczeń i odrębne ustalanie dla nich miejsca opodatkowania oraz stawki VAT kłóciłoby się z sensem ekonomicznym wykonywanej przez polskiego podatnika usługi transportowej. Zarówno usługę transportową jak i inne czynności jej towarzyszące należy traktować jako jedną usługę złożoną i wszystkie elementy składające się na nią należy opodatkować ujednoliconą stawką podatku VAT właściwą dla usług transportu międzynarodowego. Usługi transportu międzynarodowego na podstawie zapisów art. 83 ust.1 pkt.23 UPTiU, korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Odrębną jednak kwestię stanowią kary umowne. Wypłata kary umownej nie jest zapłatą za wyświadczoną usługę transportową, ale zadośćuczynieniem za niewywiązanie się z tego świadczenia w sposób należyty. W związku z powyższym kary umowne leżą poza zakresem ustawy o VAT, a ich rozliczenie powinno odbywać się na podstawie wystawianych kontrahentowi not obciążeniowych. W tym zakresie stanowisko organów podatkowych jest jednolite.

Odmiennie przedstawia się sprawa w zakresie przenoszenia kosztów z tytułu zapłaconych mandatów. W zakresie wliczenia do podstawy opodatkowania transportu zapłaconego mandatu wypowiedział się min. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-662/12/RS z 30.07.2012 r., w której stwierdził, że: „w sytuacji, kiedy z zawartej umow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.