Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 grudnia 2016

Opóźnienie w złożeniu zgłoszenia VAT a przepisy karno skarbowe

0 1337

Spotkałam się z dziwną sytuacją. Klientka zaniosła do US VAT-R spóźniony (powinna była dokonać zgłoszenia kilka dni wcześniej), miała załączony czynny żal, ale urzędniczka go nie przyjęła. Deklarację tak, a co do pisma to określiła, że nie składa się go. Zastanawiam się dlaczego nie?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Czyn polegający na nieterminowym złożeniu zgłoszenia VAT-R został uznany za czyn niepodlegający ukaraniu na podstawie przepisów karnych skarbowych ze względu na znikomą społeczną szkodliwość ujawnionego czynu.

UZASADNIENIE

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy o podatku VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 3 ustawy).

W świetle art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego”, a w przypadku podatników, o których mowa w ust.3 - jako „podatnika VAT zwolnionego”, i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Art. 96 ust. 5 ustawy stanowi, że jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni – do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

 

  • przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 2a i 4-41 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

  • przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

  • przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia, z zastrzeżeniem pkt 4;

  • przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9, od pierwszej wykonanej czynności.

 

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Karą za wykroczenie skarbowe jest grzywna. Kary można uniknąć poprzez złożenie tzw. czynnego żalu - przewiduje to art. 16 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy (k.k.s). Czynnyżal to zawiadomienie złożone urzędowi skarbowemu o popełnieniu czynu zabronionego. Zgodnie z art. 16 § 1 nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Zgodnie z art. 56 § 4 Kodeks karny skarbowy karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

Powyższa kara może zostać nałożona również na podatnika, który spóźnił się ze złożeniem lub aktualizacją VAT-R. W literaturze można spotkać się z twierdzeniem, że przepisy kodeksu karnego skarbowego nakładające kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadą - nie ma przestępstwa bez ustawy. Powołany artykuł 56 § 4 przewiduje karę za nieterminowe złożenie deklaracji lub oświadczenia, przy czym należy przez nie rozumieć ró...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.