Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

31 lipca 2014

Otrzymanie komunikatu IE599 a stawka 0% w eksporcie towarów

0 3520

Nasza firma eksportuje wyroby do Rosji (eksport bezpośredni) i korzystamy z usług agencji celnej, która ma nasze upoważnienie. Po wywozie towaru poza terytorium UE otrzymujemy mailem z agencji celnej powiadomienie IE599 w formie dokumentu XML, dokument ten zapisujemy w komputerze i na płycie CD oraz drukujemy potwierdzenie IE599 i dopinamy do faktury eksportowej. W dokumencie IE599 w polu nadawca widnieje nasza firma, odbiorca nasz rosyjski klient, zgłaszający: agencja celna, która nas reprezentuje, warunki dostawy EXW. Czy tak otrzymane i zapisane IE599 uprawnia nas do zastosowania stawki 0% przy eksporcie i która data jest decydująca dla zastosowania stawki 0%: data otrzymania IE599 przez agencję celną, czy przez naszą firmę mailem z agencji celnej?

Wystawiliśmy fakturę eksportową 25 maja 2014, towar został wydany z firmy również 25 maja (warunki dostawy EXW). Plik XML z potwierdzeniem wywozu IE599 otrzymaliśmy z agencji celnej drogą mailową 6 czerwca 2014, czyli przed terminem złożenia deklaracji za maj. Czy już w deklaracji VAT-7 za maj mogliśmy wykazać sprzedaż eksportową ze stawką 0%? Czy ma znaczenie fakt, że w dokumencie IE599 data przyjęcia to 3 czerwca, data wyprowadzenia 5 czerwca, a data zwolnienia 3 czerwca?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.2 pkt. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz ( eksport bezpośredni), lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz ( eksport pośredni), z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art.19a ust.1 UPTiU, tj. z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, chyba że wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek – wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8 ustawy o VAT),

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 UPTiU).

W przypadku dostawy towarów na warunkach EXW – Ex Works („od zakładu”) uznaje się, że towar jest dostarczony, gdy sprzedający postawi go do dyspozycji kupującemu w swoim magazynie lub innym wyznaczonym miejscu na terenie zakładu. Od momentu udostępnienia towaru kupującemu następuje przeniesienie ryzyka związanego z towarem na rzecz kupującego. Oznacza to, że sprzedawca w momencie wydania towaru z magazynu kupującemu jest zobowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów, w tym bowiem już w tym momencie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel.

W eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 4 i 6 ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust.6a dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium UE jest w szczególności:

  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Z treści pytania wynika, że posiadają Państwo dokument potwierdzający wywóz towaru poza obszar unijny w postaci elektronicznego komunikatu IE-599 otrzymany drogą mailową od agencji celnej obsługującej procedurę wywozu towaru. Jest to więc dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, a ponieważ zapisany jest w pliku XML, to zapewniona jest jego autentyczność, a co za tym idzie spełnia on wymogi ustawowe opisane w art. 41 ust. 6a pkt.2.

Terminy rozliczenia transakcji eksportowej w deklaracji VAT-7 określają zapisy cytowanego wyżej art. 41 ust. 6, a także art.41 ust.7 UPTiU, zgodnie z którym jeśli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik nie posiada dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując staw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.