Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 stycznia 2014

Oznaczanie nazw towarów i usług na paragonach w gastronomii

0 890

Prowadzę działalność gastronomiczną. W jaki sposób powinna być określona nazwa na paragonie w przypadku świadczenia takich usług (np. przy sprzedaży obiadu)?

ODPOWIEDŹ

Określenie nazwy dla świadczonych usług gastronomicznych opierać się powinno na nazewnictwie określonym w karcie dań.

UZASADNIENIE

Zasady oznaczania nazw towarów i usług na paragonach fiskalnych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. W myśl §8 ust.1 pkt 6 rozporządzenia paragon fiskalny zawiera co najmniej nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację Zgodnie z §8 ust.2 natomiast paragon fiskalny musi być czytelny i umożliwić nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Paragon fiskalny może zawierać w miejscu określonym dla nazwy, o której mowa w ust.1 pkt 6, również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.

Nazwy towarów na paragonach i związane z tym właściwe przyporządkowanie stawek VAT określa sam podatnik, w taki sposób aby użyta nazwa była zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem lub usługą, przy czym wprowadzony w cytowanych powyżej przepisach wymóg jednoznaczności wyłącza możliwość stosowania nazw grup towarów. Sposób dokonania jednoznacznej identyfikacji towaru w dużej mierze jest uzależniony od specyfiki prowadzonej działalności. Przepisy nie wykluczają stosowania przy określaniu nazw skrótów, z których podatnicy od dawna korzystają.

W przypadku stosowania kasy rejestrującej u świadczącego usługi gastronomiczne, tak jak w Pana przypadku, gdzie występuje duża gama oferowanych zestawów konsumpcyjnych i ewentualnie częsta ich rotacja, przy stosowaniu przepisu §8 ust.1 pkt 6 mogą pojawić się pewne trudności. W takim przypadku, gdy asortyment towarów jest większy niż np. liczba dostępnych pozycji w bazie towarowej kasy, lub liczba dostępnych w niej znaków, podatnik stosuje przepis dotyczący jednoznacznego identyfikowania towarów „odpowiednio” (§36 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących), co oznacza, że dostosowuje stosowane przez siebie nazewnictwo do liczby dostępnych pozycji w bazie towarowej użytkowanej kasy oraz bierze pod uwagę możliwość...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.