Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Płatność podlegająca podatkowi u źródła dokonana przed otrzymaniem certyfikatu rezydencji

Artykuły | 18 kwietnia 2024 | NR 2
0 45

Nawiązaliśmy współpracę z kontrahentem z Japonii. W ciągu 14 dni od momentu zawarcia umowy mamy zapłacić mu pewną kwotę z tytułu należności licencyjnych. W związku z przepisami dotyczącymi opodatkowania u źródła poprosiliśmy o jego certyfikat rezydencji dla zastosowania preferencji wynikających z polsko-japońskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Raczej nie otrzymamy certyfikatu przed płatnością, ale powinniśmy go dostać w ciągu miesiąca – dwóch. Czy w tej sytuacji możemy mimo wszystko nie pobierać WHT?

Odpowiedź

Zgodnie z praktyką organów podatkowych oraz sądów administracyjnych można mieć certyfikat rezydencji już po dokonaniu płatności – najpóźniej w momencie postępowania podatkowego. Najważniejsze, żeby certyfikat potwierdzał fakt rezydencji podatkowej odbiorcy środków w czasie, gdy doszło do płatności. 
Jednocześnie powinni mieć Państwo jeszcze przed płatnością oświadczenie beneficjenta rzeczywistego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w wypadku wypłaty należności licencyjnych na rzecz nierezydentów należy pobrać od tej wypłaty podatek w wysokości 20%. Jednocześnie w art. 21 ust. 2 ustawy o CIT przewidziano, że do przepisów opodatkowujących należności na rzecz nierezydentów stosuje się przepisy umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, które mogą takie wypłaty albo zwolnić z opodatkowania, albo pozwolić na zastosowanie niższej stawki.
W celu zastosowania niższej stawki (lub zwolnienia z podatku u źródła) podatnik musi posiadać certyfikat rezydencji odbiorcy płatności (tj. zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, które zostało wydane przez administrację podatkową kraju, w którym ma siedzibę kontrahent), ale też wykazać „należytą staranność” przy badaniu prawa do zastosowania omawianych preferencji.

Ważne!
Certyfikat rezydencji potwierdza, że odbiorca płatności ma siedzibę w danym kraju, ma tam nieograniczony obowiązek podatkowy, wskazuje jego dane (w tym numer identyfikacji podatkowej), a także że był on rezydentem podatkowym tego kraju w czasie wypłaty należności.

Najbezpieczniej jest posiadać certyfikat rezydencji w momencie płatności (por. np. interpretację indywidualną DKIS z dnia 10 czerwca 2022 r,. sygn. akt: 0112-KDIL2-1.4011.290.2022.2.KF) – to będzie jak najbardziej poprawne z punktu widzenia zgodności z prawem podatkowym, ale nie musi oznaczać, że legitymowanie się certyfikatem rezydencji uzyskanym już po płatności będzie kontrowersyjne dla organów podatkowych. Taki scenariusz dopuścił DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 5 grudnia 2022 r., sygn. akt: 0111-KDIB2-1.4010.571.2022.1.ES). Ana...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.