Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 lutego 2017

Przekazanie na potrzeby własne urządzeń nabytych bez prawa do odliczenia VAT

0 844

Zamykam działalność i chcę sprzedać urządzenia od których nie odliczałem VAT-u (kupiony na podstawie umów kupna-sprzedaży). Czy sprzedaż winna być opodatkowana VAT, czy zwolniona? Jak mam to zrobić aby było bez VAT?

ODPOWIEDŹ

Podatnik decydując się na zamknięcie działalności gospodarczej, może przekazać posiadane maszyny, urządzenia, które zakupił bez podatku VAT (na podstawie umowy kupna sprzedaży) na cele prywatne - czynność taka nie podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast ich sprzedaż, jeśli służyły działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zgodnie z art.7 ust. 2 przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste, a także wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Zatem, co do zasady, każde nieodpłatne wydanie towarów, przy nabyciu których przysługiwało chociażby częściowe prawo do odliczenia podatku, podlega opodatkowaniu VAT.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na zamknięcie działalności gospodarczej, może majątek firmy sprzedać lub przekazać na cele prywatne. Przekazanie składnika majątku firmowego na cele prywatne może mieć różne konsekwencje w zakresie VAT i zależą one od tego, czy przy nabyciu składnika majątku przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Jeżeli przysługiwało prawo do odliczenia VAT ich przekazanie na cele osobiste podatnika będzie skutkowało naliczeniem podatku należnego. Z pytania wynika, że przy nabyciu środków trwałych Czytelnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. W...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.