Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

30 września 2013

Przeliczanie waluty obcej na walutę polską w przypadku importu usług

0 843

Prowadzę biuro rachunkowe i zawsze przy imporcie usług przeliczam waluty na złotówki wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Ostatnio dowiedziałem się, że termin przeliczenia zależy od daty wykonania usługi i terminu zapłaty. Czy sposób przeliczenia waluty, który przyjąłem jest prawidłowy?

ODPOWIEDŹ

Do określenia podstawy opodatkowania winien Pan przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi lub dzień dokonania płatności (w przypadku gdy płatność nastąpiła przed wykonaniem usługi). Natomiast w sytuacji, gdy faktura, którą otrzymał Pan od kontrahenta zagranicznego została wystawiona zgodnie z przepisami przed powstaniem obowiązku podatkowego, dla ustalenia właściwego kursu waluty winien Pan przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Zasady przeliczania wartości transakcji wyrażonych na fakturach w walutach obcych na polskie złote zostały uregulowane w art.31a ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Na mocy ust.1 wskazanego przepisu w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się wg kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może również podjąć decyzję, że będzie dokonywał przeliczenia takich transakcji według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Natomiast zgodnie z ust.2 tego artykułu w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. I w tym przypadku podatnik może podjąć decyzję, że będzie dokonywał przeliczenia tych transakcji według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Należy zatem uznać, że co do zasady do określenia podstawy opodatkowania z tytułu importu usług, których wartość wyrażona została w walucie obcej, winien Pan stosować kurs średni danej waluty obcej ogłoszony prze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.