Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

5 grudnia 2016

Przeniesienie jednoosobowych działalności gospodarczych do spółki cywilnej

0 993

Dwoje podatników osoby fizyczne, pozostające w związku małżeńskim prowadzą odrębne działalności gospodarcze. W trakcie roku 2016 założyli dodatkowo spółkę cywilną. Podatnicy chcą do spółki przekazać: wszystkie towary, cały majątek, przenieść pracowników a także wszystkie umowy z kontrahentami (właściwie całe przedsiębiorstwa) z dotychczas prowadzonych działalności. Po zakończeniu procesu przeniesienia, podatnicy zamkną osobiste działalności, a prowadzić będą jedynie spółkę cywilną. Proszę o informację:

  • Czy można dokonać przeniesienia w/w pozycji?

  • Czy przeniesienie takie będzie rodziło skutki podatkowe VAT, PIT, PCC itp,

  • Jak najdogodniej pod względem podatkowym przeprowadzić operację przeniesienia poszczególnych jednoosobowych działalności gospodarczych do wspólnej spółki cywilnej?

Cały majątek (nieruchomości) jakie są w poszczególnych działalnościach jednoosobowych nabywane były we wspólnocie majątkowej. Umowa spółki cywilnej nie jest w formie aktu notarialnego. Czy wystarczy przenieść majątek z poświadczonym podpisem u notariusza, czy musi to być to w formie aktu notarialnego?

ODPOWIEDŹ

Należy podpisać umowę spółki, do której następnie należy wnieść swoje dotychczasowe przedsiębiorstwo (działalności jednoosobowe) i zadeklarować PCC od wniesionych wkładów. Dla potrzeb rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych wystąpi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ale pozostanie on zwolniony z podatku po stronie wspólnika, należy założyć nową PKPiR oraz inne ewidencje. Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nie podlega VAT.

UZASADNIENIE

Co do zasady w przypadku gdy przedsiębiorca - osoba fizyczna wnosi do spółki cywilnej wkłady (a w państwa przypadku będzie to zorganizowana część przedsiębiorstwa) w zamian za udziały, transakcja ta na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi odpłatne zbycie tego przedsiębiorstwa, zatem będzie skutkowała powstaniem przychodu u wnoszącego. Zasada ta wynika z treści z art. 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Niemniej jednak ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt. 50b wskazanej ustawy zawarł, iż zwolnieniu podlegają przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w  następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Zatem w przedstawionym przez Czytelnika stanie faktycznym należy uznać, iż aport przedsiębiorstwa do spółki powoduje przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale pozostanie on zwolniony z podatku po stronie wspólnika - przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu wniesienia majątku.

Ten rodzaj transakcji podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu PCC bowiem podlega zmiana umowy spółki, za którą uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego. W związku z tym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy spółki cywilnej należy dokonać formalności związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tj. złożyć deklarację PCC i opłacić podatek wynoszący 0,5% od wysokości wkładów, w tym wypadku jego kwota zależy od tego, jakie wartości podają Państwo w umowie, trzeba jednak pamiętać, że praca na rzecz spółki nie podlega podatkowi, wartości materialne tak.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art.7 ust.1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wniesienie aportem składników majątkowych do spółki uważane jest za odpłatną dostawę towarów.

Zatem co do zasady aport składników majątkowych do spółki podlega opodatkowaniu VAT. Jednakże zgodnie z art.6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z indywidualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPP4/443-668/14-2/MK z 10 listopada 2014 roku „Pojęcie transakcja zbycia należy rozumieć...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.