Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 grudnia 2018

Refaktura kosztów pomiędzy podatnikiem zwolnionym z VAT i podatnikiem czynnym

0 1899

Jednoosobowa działalność osoby fizycznej, KPiR, PIT zasady ogólne, czynny podatnik VAT. Poza prowadzoną działalnością gospodarczą wynajmuje własny najemcy lokal pod działalność gospodarczą. Podatnik otrzymuje co miesiąc od poprzedniego właściciela lokalu fakturę na dzierżawę gruntu i poniesione koszty energii elektrycznej. Fakturę tę wystawia osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, korzystająca z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ do dzisiaj nie jest przepisany bądź wymieniony licznik energetyczny. Podatnik przenosi koszty energii na najemcę, któremu wynajmuje lokal wystawiając notę obciążeniową bez VAT. Faktura dla podatnika za grunt i energię nie zawierała VAT. Czy postępowanie podatnika jest prawidłowe? Czy prawidłowe jest wystawienie noty obciążeniowej zamiast faktury i nie naliczanie VAT? Podatnik nie jest sprzedawcą energii, nie odliczył VAT oraz VAT nie został mu naliczony. Kwota brutto z faktury jest przenoszona notą obciążeniową na najemcę i w całości jest obciążona podatkiem dochodowym na KPiR

ODPOWIEDŹ

Na podstawie otrzymanej faktury za energię elektryczną od osoby zwolnionej z VAT, Podatnik powinien wystawić najemcy lokalu fakturę z podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Najem – dzierżawa zgodnie z ustawą o VAT jest, zgodnie z art. 15 ust. 2, traktowany jako działalność gospodarcza, jeżeli jest prowadzony w sposób ciągły dla celów zarobkowych i jest usługą, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu VAT. Nie oznacza to jednak, że osoba wynajmująca prywatnie musi rozliczać VAT z tego tytułu. Zgodnie z ustawą o podatku towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli świadczona usługa najmu korzysta ze zwolnienia z VAT i to bez względu na to, kto jest nabywcą takiej usługi, to nie ma obowiązku wystawienia faktury. Jednak, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą min. sprzedaż zwolnioną, w przypadku najmu lub dzierżawy pod warunkiem, że żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Zatem osoba fizyczna zwolniona z VAT w trybie art. 113 może wystawić fakturę za dzierżawę oraz energię elektryczną na żądanie dzierżawcy, przy czym faktura ta nie zawiera podatku VAT. Zatem Czytelnik prawidłowo otrzymał od osoby fizycznej niebędącej czynnym podatnikiem VAT fakturę za dzierżawę gruntu i poniesione koszty energii elektrycznej bez podatku.

Następnie, Czytelnik, czynny podatnik VAT wynajmując lokal w ramach rozliczenia za zużycie energii elektrycznej ma obowiązek wystawić najemcy fak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.