Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 października 2017

Rezygnacja ze stosowania kasy fiskalnej przez pracodawcę zatrudniającego osobę niewidomą

0 884

Sprzedaję od 2016 roku telefony komórkowe oraz akcesoria do nich. W 2017 roku zatrudniłem pracownika, który posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy mogę zrezygnować w związku z tym z ewidencji za pomocą kasy rejestrującej? 

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan prawa do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na mocy zapisu § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 51 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ponieważ zwolnienie to dotyczy świadczenia usług przez osoby niewidome lub zatrudniające osoby niewidome posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności a Pan sprzedaje towary. Ponadto są to towary, które nie podlegają zwolnieniom przedmiotowo-podmiotowym określonym w zapisach § 2 i 3 zarówno poprzedniego jak i obecnie obowiązującego rozporządzenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przez towary zgodnie z zapisem art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a  także wszelkie postacie energii, natomiast dostawa towarów w myśl artykułu 7 ust. 1 ustawy to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem zatem jest każdy przedmiot materialny mogący być przedmiotem obrotu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zapis art. 8 ust. 1 ustawy określa, iż przez świadczenie usług, co do zasady, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w  rozumieniu art.  7.

Definicja „świadczenia usług” dopełnia w myśl ustawy definicję „dostawy towarów”, stanowi jednocześnie obszerny zakres czynności określanych przez klasyfikacje statystyczne jak również szereg innych świadczeń w nich nieujętych, jest także wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych transakcji w ramach działalności gospodarczej.

Na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

W części II w poz. 51 określona została sprzedaż dotycząca szczególnych czynności, która podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących tj.:

  • usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Według zapisu § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jedna...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.