Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

30 czerwca 2015

Rozliczanie robót budowlanych 8% stawką VAT

0 2644

Mam firmę budowlaną i od niedawna wykonuję usługi w budynkach mieszkalnych ze stawką na fakturze 8%. Jak mam udokumentować dla US, że prawidłowo zastosowałem stawkę. Czy może to być np. oświadczenie (jeżeli tak, poproszę o wzór) zleceniodawcy o powierzchni domu, mieszkania?

ODPOWIEDŹ

Nie, zdaniem Redakcji, dla potrzeb udokumentowania prawidłowości zastosowania preferencyjnej stawki VAT posiadanie oświadczenia zleceniodawcy o wielkości powierzchni obiektu jest niewystarczające.

UZASADNIENIE

Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, stawką podatku VAT w wysokości 8% opodatkowana jest dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Z uwagi na to, iż preferencyjne (obniżone) stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie wyłącznie do sprzedaży towarów i usług ściśle wymienionych w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. W przypadku świadczenia usług budowlanych w obiektach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zasadnicze znaczenie ma przedmiot sprzedaży (dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych), oraz rozstrzygnięcie w jakich obiektach czynności te są wykonywane.

Z umowy zawartej pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą powinno wynikać, czy jej przedmiotem jest dostawa (sprzedaż) towarów (materiałów budowlanych) czy usługa.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT).

W rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym należy rozumieć obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się (art. 41 ust. 12b ustawy):

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej, tj. do powierzchni odpowiednio 300 m2 i 150 m2) W stosunku natomiast do przekraczającej w/w wartości powierzchni należy zastosować stawkę VAT w wysokości 23%.

Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w wydanych do niej przepisach wykonawczych brak jest określenia rodzaju dokumentów, które są wymagane do zastosowania 8% stawki podatku VAT.

Pamiętać jednak należy, że to na wykonawcy usługi, którego obowiązkiem jest zastosowanie prawidłowej stawki podatku spoczywa ciężar odpowiedzialności w zakresie wykazania okoliczności uzasadniający...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.