Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem nabywcą towaru w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej (WNT) od kontrahenta z kraju unijnego. Faktura ta została wystawiona 10 września 2020 roku. Niestety sprzedawca nie uwzględnił w niej kosztów dostawy. 15 grudnia 2020 wystawił fakturę korygującą do pierwotnej i już uwzględnił powyższe koszty. Fakturę korygującą otrzymałem również w dniu 15 grudnia 2020. Jak mam prawidłowo wykazać taką korektę i z jakim kursem euro?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik powinien dokonać korekty „in plus” na bieżąco w rozliczeniu za okres w którym otrzymał fakturę korygującą z zastosowaniem przyjętego do przeliczenia waluty obcej kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej.

UZASADNIENIE

W przypadku nabycia towarów w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej, jeżeli doszło do pomyłki lub błędu w cenie, kontrahent zagraniczny powinien wystawić dokument korygujący ten błąd. W przypadku otrzymania faktury korygującej WNT „in plus” od kontrahenta zagranicznego, korekty dokonuje się w  rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna powodująca zwiększenie podstawy opodatkowania. W przypadku gdy zwiększenie podstawy opodatkowania  spowodowane jest powstaniem nowych okoliczności nieznanych Czytelnikowi w momencie sprzedaży, wówczas korekty należy dokonać na bieżąco, czyli w momencie otrzymania faktury korygującej. Nowe okoliczności mogą zaistnieć z różnych przyczyn i to po stronie kontrahentów leży obowiązek ustalenia  okoliczności wystawienia faktury korygującej. W opisanym przypadku  przyczyną korekty są nowe okoliczności, które nie były znane Czytelnikowi na dzień transakcji, 
A zatem Czytelnik powinien dokonać korekty  w okresie otrzymania dokumentu korygującego, na którym dostawca towarów potwierdza istnienie nowych okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanej transakcji. 
W przeciwnym razie rozliczenie korekty powinno nastąpić w pierwotnej dacie powstania obowiązku podatkowego, a więc według zasad odnoszących się do pierwotnej faktury.
Do przeliczania kwot wykazanych w walucie obcej na fakturach korygujących zastosowanie ma taki sam kurs walut...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.