Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 stycznia 2016

Rozliczenie faktury od podatnika estońskiego za opłatę drogową oraz prowizję za pośrednictwo w rozliczaniu tych opłat

0 1014

Proszę o pomoc w prawidłowym rozliczeniu podatku VAT z faktury otrzymanej od podatnika estońskiego, który jest pośrednikiem w rozliczaniu opłat dokonanych kartą flotową za przejazdy drogowe. Faktura ta składa się z dwóch pozycji: 1-sza dotyczy prowizji za obsługę serwisową, 2-ga pozycja to opłaty drogowe za przejazd autostradami pobrane przez system BelToll. Czy to jest import usług i czy podlega on opodatkowaniu w Polsce na zasadzie odwrotnego obciążenia?

ODPOWIEDŹ

Prowizja za obsługę serwisową pobrana przez podatnika estońskiego stanowi usługę finansową. W stosunku do tej pozycji Czytelnik powinien rozpoznać import usług, które są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług. Wydatki z tytułu opłat drogowych jako opłata administracyjna pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT w Polsce, a zatem w stosunku do tej pozycji Czytelnik nie rozpoznaje importu usług.

UZASADNIENIE

Z opisu sprawy wynika, że firma estońska świadczy usługi polegające na rozliczeniu i transferze środków z tytułu opłat drogowych pobieranych przez system BelToll, za które pobiera prowizję. Opłaty drogowe są dokonywane przez polską firmę bezgotówkowo w systemie post pay, przy użyciu karty flotowej. Na fakturze otrzymanej od podatnika estońskiego znajdują się dwie odrębne pozycje, a mianowicie pierwsza z nich jest to prowizja za obsługę serwisową karty, druga pozycja są to opłaty pobrane przez system BellToll. Powstaje więc pytanie, czy obie pozycje wykazane na fakturze rodzą u polskiego podatnika obowiązek rozpoznania importu usług i rozliczenia podatku należnego na zasadzie mechanizmu reverse charge?

Z zapisów art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z kolei art.2 pkt.9 UPTiU mówi, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt.4 ustawy.

Opłata drogowa naliczana jest proporcjonalnie do pokonywanych odcinków dróg i jest rodzajem daniny na rzecz państwa. W świetle obowiązujących przepisów krajowych ma charakter opłaty administracyjnej, a jej pobór nie spełnia definicji usługi, a zatem jest to czynność, która w Polsce nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług (poza zakresem opodatkowania VAT). Oznacza to, że opłaty drogowe pobrane poza granicami naszego kraju nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a więc w stosunku do tych wydatków Czytelnik nie rozp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.