Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

10 czerwca 2019

NR 90 (Czerwiec 2019)

Rozliczenie nabycia towarów od przedsiębiorcy zagranicznego posiadającego oddział w Polsce

0 1368

Otrzymaliśmy fakturę od firmy  z siedzibą w Holandii natomiast na fakturze jest NIP-DE (mają też oddział w Polsce). Co z tym zrobić? Materiał wychodził z magazynu w DE; problem typowo programowy bo SPRZEDAWCA siedziba Holandia, a NIP podany DE zgodnie z miejscem wysyłki.

Odpowiedź

Na gruncie podatku VAT spółka zagraniczna oraz jej oddział są traktowane jako ten sam podmiot, zatem Czytelnik nabył prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które w wyniku dokonanej dostawy zostały wysyłane na terytorium Polski przez przedsiębiorcę z innego państwa należącego do Unii Europejskiej. Wobec tego, transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Obowiązek podatkowy postał w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Podstawę opodatkowania stanowi kwota, którą zobowiązał się zapłacić nabywca. WNT może zostać rozliczone w jednej deklaracji VAT po stronie podatku należnego oraz naliczonego.

Uzasadnienie

Oddział przedsiębiorstwa zagranicznego, a VAT

Przedsiębiorca zagraniczny, to min. osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą za granicą. Osoba zagraniczna, to:

  1. osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego,
  2. osobę prawną z siedzibą za granicą,
  3. jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą.

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć oddziały swoich firm, które to stanowią wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Dodać trzeba, że państwo członkowskie, to inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. 

Należy spostrzec, że przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

Dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsiębiorcy zagraniczni inni powyżej wskazani mogą, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium RP, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Trzeba zwrócić także uwagę na fakt, że  zgodnie z przepisami ustawy o ewidencji podatników i płatników, przedsiębiorca zagraniczny  powinien w Polsce uzyskać numer NIP, chociaż oddział przedsiębiorstwa zagranicznego nie posiada odrębnej podmiotowości oraz nie jest podatnikiem, organy podatkowe przyjmują jednak często założenie, że oddział, który zatrudnia pracowników, powinien uzyskać osobny NIP jako płatnik zaliczek na PIT oraz składek ubezpieczeniowych.

Dostawa towarów od przedsiębiorcy zagranicznego UE, a WNT

Za WNT uznaje się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Aby doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia, nabywcą towarów musi być:

  • podatnik VAT, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
  • osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT, ani podatnikiem podatku od wartości dodanej,
  • a dostawcą jest podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej.

Nabywca rozlicza podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i jednocześnie traktuje ten podatek jako nali...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.