Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

30 października 2018

Rozliczenie najmu samochodów osobowych do celów mieszanych od niemieckiej firmy

0 869

Spółka mająca siedzibę na terenie Polski, czynny podatnik VAT, podpisała umowę najmu samochodów osobowych (do 3,5 tony) od niemieckiej spółki mającej siedzibę w Hamburgu. Umowa przewiduje, że czynsz z tytułu najmu będzie regulowany na koniec każdego miesiąca. Jak należy rozliczyć na gruncie podatku VAT taką umowę?

ODPOWIEDŹ

Fakturę dokumentującą najem samochodów osobowych należy rozliczyć i wykazać w deklaracji VAT-7 jako import usług. Obowiązek podatkowy powstanie na koniec każdego okresu rozliczeniowego (na koniec miesiąca). Czytelnik wykaże podatek należny według stawki 23% i jednocześnie podatek naliczony, w wysokości 50%.

UZASADNIENIE

Polskie podmioty gospodarcze mogą podpisywać umowy najmu na wykorzystanie samochodów osobowych na terytorium Polski z różnymi podmiotami, w tym takimi które mają swoje siedziby poza granicami Polski. W przypadku podpisania umowy najmu należy w pierwszej kolejności ustalić z jakim rodzajem umowy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia. Zgodnie z art.28j ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług przez krótkoterminowy wynajem środków transportu, o którym mowa w ust.1, rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni. Wówczas, zgodnie z art.28j ust.1 ustawy miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. W takim przypadku miejsce świadczenia tych usług znajdowałoby się na terytorium Niemiec. Jednak, ponieważ w omawianym przypadku umowa najmu jest zawierana na okres dłuższy niż 30 dni, to nie będziemy mieli do czynienia z krótkoterminowym najmem środków transportu.

Zatem, w omawianym przypadku miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium Polski na co wskazuje art.28b ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi, czyli na koniec każdego miesiąca. Podstawą opodatkowania jest cała kwota należna, którą Czytelnik ma zapłacić kontrahentowi. Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Usługa najmu samochodów podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

Czytelnik ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z ogólną zasadą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.