Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Na koniec roku firma zorganizowała imprezę integracyjną dla pracowników poza siedzibą zakładu. W związku z tym nabyto usługi związane z najmem sali, nagłośnieniem, transportem, cateringiem. Czy w tym przypadku, podatnikowi prowadzącemu wyłącznie sprzedaż opodatkowaną, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego? Czy czynność ta powinna być opodatkowana podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

W związku z organizacją imprezy integracyjnej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z wyjątkiem zakupu usług gastronomicznych i noclegowych. Jednocześnie nie spoczywa na nim obowiązek wykazania podatku należnego.

UZASADNIENIE

Koniec roku sprzyja organizowaniu imprez integracyjnych, które niejednokrotnie wiążą się z nadchodzącymi świętami lub z potrzebą podsumowania kończącego się roku. W tym celu nabywa się liczne usługi w postaci najmu sali, transportu, cateringu. Czytelnik zastanawia się, czy od powyższych usług przysługuje mu prawo odliczenia podatku naliczonego?

Podstawową zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest wykorzystanie nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Zatem, kluczową sprawą jest ustalenie, czy zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników ma związek z prowadzoną przez Czytelnika działalnością gospodarczą, a więc czy służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, a w konsekwencji czy od tych zakupów można odliczyć podatek naliczony? Można uznać, że zorganizowanie takiego spotkania ma związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną. W czasie takiego spotkania pracownicy lepiej się poznają, integrują ze sobą, następuje lepsza komunikacja pomiędzy nimi i przełożonymi, co ma wpływ na wydajność i jakość ich pracy, przepływ informacji, oraz atmosferę w pracy. Tym samym, zorganizowanie takiego spotkania ma znaczący wpływ na dalszą pracę i generowanie dla firmy większych zysków, a zatem służy prowadzonej przez Czytelnika działalności opodatkowanej i, co do zasady, spełnia określony w art. 86 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług warunek.

Pewne ograniczenia wynikają jednak z dyspozycji art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b), zgodnie z którym, obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Wynika z niego, że od nabytych usług noclegowych lub gastronomicznych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Jednak w pytaniu mowa jest o nabyciu usług cateringowych, czyli usług przygotowania i dostarczania posiłków do odbiorców na zewnątrz. Zarówno wykładnia językowa jak i statystyczna rozróżnia te dwie czynności. Z usługami cateringowymi mamy do czynienia, gdy poza przygotowaniem posiłku i jego dostarczeniem świadczymy również obsługę kelnerską, wystroju wnętrz, dostarczenia wyposażenia lub rezerwacji sali. Również klasyfikacja statystyczna podaje inne symbole PKWiU dla usług cateringowych: 56.21 i usług gastronomicznych: symbol PKWiU 56.29. Należy zatem oddzielić te dwie czynności, bowiem ograniczenie w prawie do odliczenia VAT naliczonego dotyczy wyłącznie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.