Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

1 maja 2017

Rozliczenie VAT w przypadku sprzedaży usług budowlanych podlegających odwrotnemu obciążeniu przez małego podatnika

0 853

Mały podatnik (firma A) rozliczający się metodą kasową wystawił fakturę odwrotne obciążenie za usługi budowlane w dniu 12 stycznia 2017 roku na kwotę 68.450 zł. Kontrahent (firma B) - rozlicza VAT na zasadach ogólnych ale też kwartalnie) dokonał następujących płatności na rzecz firmy A przelewem bankowym: w dniu 14 lutego 2017 roku, kwotę 14.150 zł, w dniu 22 marca 2017 roku kwotę 5.606,56zł, w dniu 8 kwietnia 2017 roku kwotę 3.240,27zł. Reszty jeszcze nie zapłacono.

  1. Kiedy i jakie kwoty Firma A i Firma B mają ująć w deklaracji VAT? - obydwie firmy składają deklaracje kwartalne, z tymże tylko firma A (wystawca faktury) jest małym podatnikiem. Poproszę o wypisanie, w których pozycjach deklaracji jakie kwoty netto i VAT ma wpisać firma A i firma B. I w której deklaracji za I czy też za II kwartał, bo ostatni przelew był w kwietniu?

  2. Jak to będzie wyglądało, jak to ująć w informacji VAT-27?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji obowiązek podatkowy u dostawcy (w sytuacji przedstawionej przez Czytelnika - Firma A) powstaje – z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – zatem do płatności otrzymanych w lutym i marcu obowiązek podatkowy powstanie w tych samych miesiącach i należy je wykazać w deklaracji VAT–7K za I kwartał 2017 roku oraz w informacjach podsumowujących VAT-27 odpowiednio za luty i marzec, natomiast do płatności otrzymanej w kwietniu obowiązek podatkowy powstanie w kwietniu i należy go wykazać w deklaracji VAT-7K za II kwartał 2017 roku oraz w  informacji podsumowującej VAT-27 za kwiecień. Wskazaną dostawę podatnik wykaże w deklaracji VAT-7K – poz. 31.W tej części oraz w rozliczeniu za ten sam okres, w której powstaje obowiązek podatkowy w Firmie A powstaje również obowiązek podatkowy u nabywcy (w Firmie B) oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wskazane nabycie Firma B wykaże w deklaracji VAT-7K – poz. 34 i 35 oraz odpowiednio w poz. 45 i 46 (przy założeniu że nabyte usługi służą sprzedaży opodatkowanej).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w  odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i  świadczenia usług powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w  art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Z kolei od 2017 roku usługi budowlane świadczone przez podwykonawców zostały objęte systemem odwrotnego obciążenia zgodnie z nowym brzmieniem art.17 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Należą do nich usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 w poz. od 2 do 48, jeżeli dokonywane są pomiędzy czynnymi podatnikami podatku VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa min. w ust.2 pkt 4 lit. a (tj. w przypadku świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca) - powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

Firma A - mały podatnik rozliczający się metodą kasową (sprzedający usługi wymienione w pozycji 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT)

W omawianej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do otrzymanej kwoty zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj z dniem jej otrzymania.

Z powyższego wynika, że obowiązek podatkowy u dostawcy (w sytuacji przedstawionej przez czytelnika Firma A) powstaje – z dniem otrzymania częśc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.