Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozliczenie zakupu towarów w Rosji z odprawą w Estonii

Artykuły | 26 sierpnia 2021 | NR 117
0 994

Moja firma zakupiła towary w Rosji, a następnie sprowadziła je do Polski, przy czym Estonia była krajem w którym był rozliczany import do UE i w związku z tym w Estonii był płacony podatek VAT oraz cło. Firma Parus Logistics była przedstawicielem w procedurze celnej (firma przewozowa Estońska). Podatek VAT wymieniony w deklaracji celnej polskiej podlega odliczeniu, ale czy w przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia z WDT? Wygląda na to, że import zakończył się na granicy UE - w Estonii. Estonia naliczyła VAT, który zapłaciła - w imieniu mojej spółki - firma Parus Logistics i tę pozycję refakturowała.Czy w związku z tym teraz należy zapłacić VAT kwartalny od sprzedaży bez możliwości odliczania VAT zapłaconego w Estonii? Czy może jest sposób na odliczenie podatku VAT ujętego w deklaracji celnej Estońskiej od VAT kwartalnego za sprzedane towary?

ODPOWIEDŹ
Zakup towarów od Rosyjskiego kontrahenta, które zostały odprawione w Estonii i stamtąd przywiezione do Polski należy rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W takim przypadku estoński przedstawiciel fiskalny dokonuje rozliczenia z tytułu importu i tym samym występuje jako podmiot w transakcji wewnątrzwspólnotowej.

UZASADNIENIE
Poprzez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium danego kraju. Import towarów podlega opodatkowaniu VAT, natomiast obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

Importem nie można jednak nazwać nabycia i przywozu towaru z Unii Europejskiej, gdyż zgodnie z  ustawą o podatku VAT,  jest to  wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub nabycie na zasadach obowiązujących dla obrotu krajowego.

Miejscem importu towarów jest generalnie państwo członkowskie, na którego terenie towary znajdują się w momencie wprowadzenia ich na terytorium Unii Europejskiej.

Importer towaru ma obowiązek obliczenia i wykazania kwoty podatku w zgłoszeniu celnym. Podatnicy, którzy stosują uproszczone procedury celne przy okazji importu towarów, mogą rozliczać ten podatek w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym ten obowiązek podatkowy powstał.

Zasadą wynikającą z przepisów ustawy o podatku VAT jest, że w zakresie, w jakim importowane towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu towarów:
-  kwota podatku wynikająca z dokumentu celnego,
-  ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.