Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

2 października 2014

Rozpoczęcie działalności gospodarczej po wygranym przetargu a prawo do odliczenia VAT z tytułu tej transakcji

0 871

1 lipca gmina przeprowadziła przetarg na sprzedaż nieruchomości wymagającej remontu. Nie prowadziłem jeszcze działalności gospodarczej, a jej rozpoczęcie było uzależnione od zakupu przedmiotowej nieruchomości, gdyż potrzebny był mi lokal na otwarcie hurtowni z materiałami budowlanymi. Przetarg wygrałem i 24 lipca nastąpiło zawarcie transakcji z gminą w formie aktu notarialnego. W akcie notarialnym zapisano, iż nabycie nieruchomości nastąpi do mojego majątku osobistego. Nieruchomość została wydana w dniu podpisania aktu notarialnego. Wpisu do CEIDG dokonałem w dniu 21 lipca podając ten dzień jako dzień rozpoczęcia działalności, a 22 lipca złożyłem formularz VAT-R z zaznaczeniem, że od go dnia wybieram opodatkowanie VAT. W dniu zawarcia aktu notarialnego wprowadziłem nieruchomość do ewidencji środków trwałych i wystąpiłem do gminy o wystawienie faktury na jej zakup. Gmina wystawiła fakturę 8 sierpnia,ale zamiast nr NIP na fakturze wpisano mój PESEL, bo jak stwierdzono w Gminie w dniu przeprowadzenia przetargu nie prowadziłem działalności gospodarczej. Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT z tej faktury?

ODPOWIEDŹ

Tak, ma Pan prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup tej nieruchomości.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą określoną w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem warunkami umożliwiającymi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego są: posiadanie statusu czynnego podatnika VAT oraz związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Związek ten może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. Jeżeli w momencie dokonywania zakupów podatnik przeznaczy nabywane usługi lub towary do wykonania czynności opodatkowanych to jednocześnie nabywa uprawnienia do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich nabyciu.

Definicja podatnika podatku od towarów i usług została zawarta w artykule 15 ust.1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ustawodawca dał podatnikowi możliwość niezwłocznego zrealizowania tego prawa i objęcia nim wszystkich kwot podatku związanych z transakcjami nabycia towarów i usług oraz określił sposób jego realizacji.

Realizacja ta może nastąpić przed faktycznym wykorzystaniem nabywanych towarów i usług. Dzieje się tak np. przy ponoszeniu nakładów inwestycyjnych na obiekt, który dopiero po ukończeniu jego budowy będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Wystarczy zatem by okoliczności nabycia towarów i usług oraz charakter prowadzonej lub planowanej przez podatnika działalności gospodarczej świadczyły o ich wykorzystaniu do czynności opodatkowanych.

Jednak z prawa do odliczenia podatku podatnik może dopiero skorzystać w momencie zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT (art.88 ust. 4 ustawy o VAT). W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R wskazał Pan od jakiego dnia traci prawo do zwolnienia z VAT lub rezygnuje z tego prawa oraz okres za który złoży pierwszą deklarację VAT. Jest to jednocześnie okres od którego może Pan korzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego m.in. z tytułu wydatków poniesionych na zakup nieruchomości.

W celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. zakupami inwestycyjnymi konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał Pan fakturę VAT dokumentującą poniesione wydatki, lub odpowiednio za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Terminy, w których można zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego zostały określone w art. 86 ustawy. Jak wynika z art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 w momencie powstania obowiązku podatkowego u kontrahenta, od którego nabyto lub zaimportowano towar lub usługę podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów i usług jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę.

Z kolei stosownie do art. 86 ust. 11, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, 10d i 10e może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W konsekwencji należy uznać, iż w sytuacji gdy zarejestrowany podatnik VAT dokonuje nabycia towarów i usług, które w przyszłości planuje wykorzystać do wykonywania czynn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.