Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

1 sierpnia 2017

Skutki w VAT przekazania udziałowcom majątku likwidacyjnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

0 1041

Udziałowcy spółki z.o.o. podjęli uchwałę dotyczącą likwidacji działalności gospodarczej. Likwidator dokonał spieniężenia składników majątku celem spłaty zobowiązań ciążących na spółce, przy czym w spółce pozostał jeszcze majątek. Majątek ten będzie wydany udziałowcom adekwatnie do ich udziału w kapitale spółki. Czy w takim przypadku spółka będzie zobowiązana naliczyć podatek należny VAT od przekazania składników majątkowych udziałowcom, choć nie wynika to z treści art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Przekazanie na rzecz udziałowców adekwatnie do ich udziału w kapitale spółki pozostałych składników majątkowych należy traktować jako czynność wykonywaną przez spółkę w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Jeżeli zatem spółce przy nabyciu tych składników majątkowych przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (w całości lub w części), to w momencie przekazania ich na rzecz udziałowców, spółka będzie zobowiązana naliczyć i rozliczyć podatek należny VAT.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy przywołać treść wyroku TSUE (C-20/91), w którym wskazano: „(…) celem art.5(6) szóstej dyrektywy (obecnie art.16 dyrektywy 2006/112/WE) jest zapewnienie równego traktowania zarówno podatnika stosującego do użytku prywatnego towary stanowiące część składową majątku przedsiębiorstwa, jak i zwykłego konsumenta kupującego towary tego samego rodzaju. Mając więc na względzie powyższy cel, przepis ten zapobiega sytuacji unikania przez podatnika, który odliczył VAT od zakupu towarów wykorzystywanych do swego przedsiębiorstwa, zapłaty VAT w momencie przenoszenia tych towarów z przedsiębiorstwa do użytku prywatnego oraz odnoszenia przez niego korzyści, do których nie jest uprawniony w porównaniu ze zwykłym konsumentem, który nabywa towary i uiszcza od nich VAT. Jak można więc zauważyć TSUE stoi na stanowisku, iż nie można obciążeń w zakresie podatku od wartości dodanej (tu: VAT) uzależniać od statusu prawnego nabywcy towaru. A zatem jeżeli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ma obowiązek poniesienia ciężaru podatku VAT, to tak samo przedsiębiorca, który wpierw nabył towar w ramach działalności gospodarczej (i odliczył podatek naliczony), przekazując taki sam towar w swój prywatny majątek, musi ponieść taki sam ciężar podatku VAT.

Polski ustawodawca wprowadził w ramach ustawy o podatku od towarów i usług art.14. W ust.1 czytamy, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku: (1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej; (2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15 będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu .

Należy jednakże przyjąć, iż jest to specyficzna regulacja nawiązująca do osób fizycznych, spółek cywilnych i osobowych spółek handlowych, co nie wyklucza obciążenia podatkiem należnym VAT przekazania składników majątku (towarów) na rzecz udziałowców w razie likwidacji spółki z.o.o. Należy bowiem zauważyć, że w art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy wskazano, że opodatkowaniu podlega odpłata dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei w myśl art.7 ust.1 przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel, a przecież przekazując składniki majątku na rzecz udziałowców w razie likwidacji następuje taki właśnie typ dostawy (wraz z przeniesieniem własności). Ponadto treść art.5 ust.1 pkt 1 wskazuj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.