Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

30 czerwca 2017

Skutki wypłaty kwot w ramach kosztów wykonawstwa zastępczego na gruncie podatku VAT

0 871

Spółka kapitałowa jest firmą budowlaną, która realizuje wiele robót budowlanych. Ze względu na stopień skomplikowania niektórych prac ale też ich zakres spółka zawiera umowy z innymi firmami - jej podwykonawcami. Spółka ze względu na wysokie kary umowne jakie narzucają zamawiający, zabezpiecza się wobec swoich podwykonawców umowami, w których zastrzega prawo do obciążenia kosztami wykonawstwa zastępczego podwykonawców. Czy wówczas kwoty otrzymane od podwykonawców, którzy nie wykonali robót przewidzianych w umowie podwykonawstwa podlegają opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Spółka obciążając niesolidnego podwykonawcę kosztami wykonawstwa zastępczego nie doprowadza do sytuacji świadczenia wzajemnego, a zatem opodatkowanie podatkiem VAT nie występuje. Główny wykonawca może zatem zlecić dokonanie czynności, których nie wykonał w terminie lub należycie podwykonawca, innemu podmiotowi (osobie trzeciej), ale także we własnym zakresie wykonać prace budowlane za podwykonawcę. Ponadto może także naliczyć kary umowne. Wszystkie te czynności należy traktować jako mające charakter odszkodowawczy, a więc nie podlegający w ogóle podatkowi VAT.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT wskazał, iż: Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto w art.8 ust.1 i ust.2a wskazano: Przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, ze ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Aby można było mówić o opodatkowaniu VAT konkretnej czynności, musi dojść do powstania wzajemności (świadczenia wzajemnego). Należy jednakże zauważyć, że istotą wykonawstwa zastępczego jest wykonanie treści pierwotnej umowy zawartej z kontrahentem (podwykonawcą), który to tej umowy nie wykonał należycie. Na takie rozumienie istoty instytucji wykonawstwa zastępczego wskazał NSA w wyroku z 21.10.2014 r., sygn. I FSK 1571/13, gdzie wyraźnie wskazał, że zwrot środków przez podwykonawcę jest czynnością o charakterze cywilnoprawnym, której dokonuje się w celu zrealizowania roszczeń z tytułu rękojmi za wady. Zatem nie może być tu mowy o świadczeniu usług. Nie jest także istotne w jaki sposób odbywa się wykonanie zastępcze, czyli czy jest to czynione przez innego podwykonawcę (osoba trzecia), czy też naprawy wykonuje sam główny wykonawca przy użyciu zakupionych materiałów oraz własnych pracowników. Jak wskazano w wyroku NSA z dnia 09.09.2016 r. sygn. I FSK 262/15: „Bez względu bowiem na to, czy to wykonawstwo zastępcze wykonuje osoba trzecia, czy też wykonawca, tożsamy jest cel i funkcja tych czynności. W obu przypadkach chodzi bowiem o to, aby została naprawiona szkoda wynikająca z nieprawidłowej realizacji umowy przez podwykonawcę. Odmienne podejście oznaczałoby, że niesolidny podwykonawca (przy założeniu opodatkowania) byłby traktowany jako beneficjent usługi, którą wykonały osoby trzecie lub sama spółka (główny wykonawca) w ramach wykonawstwa zastępczego, a przecież nie taka jest istota zastępstwa. Ponadto w takiej sytuacji dochodziłoby faktycznie do podwójnego opodatkowania w istocie tej samej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.