Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Tato prowadził gospodarstwo rolne, był czynnym podatnikiem VAT. Niedawno umarł i ja z siostrą odziedziczyliśmy całe gospodarstwo. Zamierzamy nadal prowadzić to gospodarstwo. Czy mamy zapłacić jakiś VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, odziedziczenie gospodarstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.7 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. „Zatem, byt prawny podatnika - osoby fizycznej, na którego przepisy podatkowe nakładają obowiązek podatkowy ustaje z chwilą jego śmierci.” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPP2/4512-558/15-2/MJ z 26 sierpnia 2015 roku).

Zgodnie z art.922 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów ustawy. Prawem majątkowym jest również prawo własności, a zatem, jeżeli Pan i Pana siostra przyjęliście spadek, staliście się właścicielami gospodarstwa należącego do ojca. W myśl art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Odpłatna (oraz, w większości przypadków, nieodpłatna) dostawa towarów podlega wprawdzie, zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 oraz art.7 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT, jednak dana transakcja podlega opodatkowaniu jedynie w sytuacji, gdy jest dokonywana przez podatnika. W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Skoro, jak uzasadniono w poprzednim akapicie, w momencie śmierci osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą ustaje jej byt prawny jako podatnika, w momencie nabycia przez Państwa spadku nie dochodzi do czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Co więcej, zdaniem Redakcji, nie macie Państwo również obowiązku sporządzania w imieniu ojca spisu z natury z tytułu zaprzestania przez niego wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Przepis art.14 ust.5 ustawy o VAT zobowiązuje bowiem do sporządzenia takiego spisu oraz opodatkowania podatników, a, jak już dowiedziono powyżej, w momencie śmierci Państwa ojca ustał jego byt prawny jako podatnika.

W myśl ar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.