Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

3 sierpnia 2015

Sprzedaż nieruchomości przez Gminę

0 901

W dniu 9 lipca 2015 roku został sporządzony akt notarialny na mocy którego zostały sprzedane działki stanowiące własność Gminy. Zgodnie z aktem wydanie przedmiotu umowy nastąpi w terminie do 31 lipca 2015 roku. W dniu 30 czerwca 2015 roku został rozstrzygnięty przetarg. Jak wynika z ogłoszenia o przetargu wadium osoby wygrywającej przetarg zalicza się na poczet ceny sprzedaży nieruchomości. Pozostała cena sprzedaży wpłynęła w dniu 8 lipca 2015 roku nieruchomości zostały sprzedane na rzecz spółki akcyjnej. Sprzedane działki nie są objęte ustaleniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie została wydana dla nich decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego działki położone są na terenie obszaru górniczego kopalni siarki, jest to teren o charakterze przemysłowo-wydobywczym bądź infrastrukturalnym. W księgach wieczystych oraz w wypisie z rejestru gruntów działki oznaczone są jako drogi. Są to drogi gminne gruntowe utwardzone częściowo wyłożone płytami betonowymi. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do powyższej sprzedaży? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz w jakim terminie wystawić fakturę?

ODPOWIEDŹ

W przypadku dostawy opisanych działek obowiązek podatkowy powstanie z chwilą rozstrzygnięcia przetargu i przekazania wadium na poczet ceny, z chwilą wpłaty zaliczki oraz w dniu, w którym nabywca uzyskuje prawo do dysponowania nieruchomością. Dostawę należy opodatkować stawką 23 %, a fakturę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub otrzymano zaliczkę.

UZASADNIENIE

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy).

Jak wynika z pytania, Gmina dokonuje dostawy działek. W dniu 9 lipca 2015 roku został sporządzony akt notarialny, zgodnie z którym wydanie przedmiotu umowy nastąpi w terminie do 31 lipca 2015 roku. W dniu 30 czerwca 2015 został rozstrzygnięty przetarg, wadium zostało zaliczone na poczet ceny nieruchomości, a pozostała cena sprzedaży wpłynęła w dniu 8 lipca 2015 roku.

Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 1 w/w ustawy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast zgodnie z art.19a ust.8 jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności m.in. : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Odnośnie transakcji sprzedaży nieruchomości obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy działki, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Zazwyczaj ma to miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego.

Przepis art. 29a ust. 1 stanowi, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przystępujący do przetargu powinien wpłacić wadium. Jak wskazano w pytaniu, wadium zostało zaliczone na poczet ceny nieruchomości, więc należy przyjąć, że wadium stało się częścią zapłaty w momencie wygrania przetargu, tj. gdy jednoznacznie znany jest nabywca. W tej sytuacji wpłata wadium dotyczy konkretnej czynności i jako zaliczka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przyjęcie prawie każdej płatności przed dokonaniem czynności powoduje powstanie obowiązku podatko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.