Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 lipca 2018

Sprzedaż przez rolnika działki rolnej przekwalifikowanej pod zabudowę jednorodzinną a VAT

0 952

Jestem rolnikiem ryczałtowym, w 2000 roku otrzymałem w darowiźnie działkę rolną. Nie prowadziłem działalności gospodarczej. W 2012 roku zmienił się miejscowy plan zagospodarowania i działka została ujęta w nim jako nieruchomość przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Warunkiem był podział działki i wyznaczenie drogi. Łączna powierzchnia działki 3,79 hektara. Podzielone działki będę sprzedawał cyklicznie po kilka w roku. Działki stanowią mój majątek własny i nie zostały nabyte w celu zarobkowym. Nie dokonywałem żadnych czynności zwiększających wartość gruntu. Informację o zamiarze sprzedaży działek zamieszczę na portalach internetowych. Czy muszę zapłacić podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli przekwalifikowanie gruntu nie jest wynikiem starań Czytelnika, a wynika z decyzji organu samorządowego, to - co do zasady - sprzedaż działek budowlanych nie podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei za działalność gospodarczą uznaje się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Opodatkowaniu natomiast, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zatem dostawa towarów (w tym sprzedaż gruntów) podlega opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy działaniom podmiotu który dokonuje tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Orzecznictwo zarówno krajowe jak i europejskie kładzie szczególny nacisk na prawo osób fizycznych do wykonywania swobodnego prawa własności (zarządu majątkiem prywatnym osoby fizycznej).

 ETS w wyroku z 15.09.2011, sygn. C-180/10, wskazał na znaczenie woli osób fizycznych zbywających grunt co do przekwalifikowania gruntu z ziemi rolnej na ziemię pod zabudowę: „Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku VAT i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku VAT (…) kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.

 NSA w wyroku z dnia 27.05.2014 r. sygn. I FSK 774/13 wyraził podobny pogląd. Jednocześnie sąd wskazał, że:

  • nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego (prywatnego), który nie został nabyty w celach odsprzedaży (w celach handlowych), lecz dla spożytkowania w celach prywatnych,

  • liczba i zakres transakcji sprzedaży gruntów nie m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.