Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

1 czerwca 2016

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa

0 886

Jestem podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności zajmuję się:

  • produkcją specjalistycznych, próżniowych pieców przemysłowych;

  • usługami związanymi z kompleksową obsługą elektryczną dużego zakładu produkcyjnego;

  • usługami udostępniania sieci Internet drogą radiową. 

W związku z trudnościami finansowymi planuję odsprzedać całą sieć internetową i nie będę już zajmował się tą dziedziną działalności. Zainteresowany kupiec stwierdził, że sprzedaż ta nie będzie podlegać ustawie o VAT, gdyż stanowi sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czy mogę dokonać tej dostawy poza systemem VAT?

ODPOWIEDŹ

Przy spełnieniu poniższych warunków opisana dostawa będzie mogła odbyć się poza systemem podatku VAT.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określił, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarł natomiast w art. 2 pkt 27e ww. ustawy, określając, iż jest to „(..) organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

W orzecznictwie podatkowym wyrażonym w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. wyroki I FSK 1223/11 z 15.05.2012 r. i I FSK 815/11 z 20.03.2012 r.) znajduje oparcie doktryna stanowiąca, iż przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT odnosi się do takiego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, które mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Sądy wskazują również, iż istotne jest „wyodrębnienie organizacyjne oraz wyodrębnienie finansowe, które nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Sąd uznał, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT „nie wymaga, aby w jego skład musiały wchodzić wszystkie zobowiązania czy też bezwzględnie cały majątek, jaki związany jest z daną częścią przedsiębiorstwa”. W konsekwencji, dla uznania, że dany zespół składników majątkowych może być traktowany jako jego zorganizowana część, decyduje to, czy po tym wydzieleniu taki zespół będzie zdolny do realizacji określonych zadań gospodarczych pod względem organizacyjnym i finansowym. W przytoczonych wyrokach zaznaczono, iż przepisy art. 6 pkt 1 i art. 2 pkt 27e ustawy o podatku VAT należy interpretować przez pryzmat art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347 poz. 1 ze zm.). Według wykładni tej dyrektywy, powołanej w orzeczeniu ETS w sprawie nr C-497/01 z 27.11.2003 r., pojęcie zbycia niezależnej części przedsiębiorstwa obejmuje składniki materialne oraz niematerialne, które łącznie stanowią część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów. W świetle dyrektywy, nabywca całości lub części majątku podatni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.