Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

2 czerwca 2014

Stawka podatku na dostawę lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi

0 779

Sprzedaż udziału w lokalu użytkowym – hali garażowej niezależnie od tego czy będzie sprzedawany wraz z lokalem mieszkalnym, czy też bez, będzie podlegała opodatkowaniu stawką 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2014 roku nr ITPP1/443-71/14/BK.

Sytuacja Podatnika

Spółka kupiła od developera własność lokali mieszkalnych wraz z udziałami w nieruchomości wspólnej oraz prawo własności udziałów w wyodrębnionej hali garażowej, w ramach której to hali garażowej uzyskała prawo do wyłącznego korzystania z określonych miejsc postojowych – wszystkie prawa na podstawie umowy wyodrębnienia lokali i sprzedaży. Zakupione przez Spółkę mieszkania, które mają być przedmiotem dalszej sprzedaży spełniają zatem definicje budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Lokale mieszkalne oraz hala garażowa znajdują się w tym samym budynku. Dla każdego lokalu mieszkalnego ustanowiona jest księga wieczysta. Dla hali garażowej, w której Spółka kupiła udziały, ustanowiona jest księga wieczysta, co oznacza, że hala garażowa została wyodrębniona jako odrębny lokal w rozumieniu ustawy o własności lokali. Spółka dokona sprzedaży klientowi – na jego wniosek - prawa własności lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z jego własnością odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej oraz prawa własności udziału w hali garażowej wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, położonych w tym samym budynku. Sprzedaż ta będzie się odbywała na podstawie jednej umowy (jednego aktu notarialnego).

Ponadto Spółka dokona sprzedaży klientowi tylko prawa własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej – zgodnie z wolą klienta. Po kilku miesiącach temu samemu klientowi (będącemu już właścicielem lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej). Spółka sprzeda na wniosek klienta - w tym samym budynku prawo własności udziału w hali garażowej wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca z miejsca postojowego. Transakcje zatem będą rozdzielone w czasie. Nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz nabycie prawa własności udziału w hali garażowej wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego odbędą się na podstawie dwóch odrębnych, rozdzielonych w czasie umów (dwóch aktów notarialnych).

W związku z powyższym Spółka zadała pytania:

  1. Czy sprzedaż przez podatnika na podstawie tej samej umowy sprzedaży prawa własności lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z jego własnością odpowiednim udziałem w nieruc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.