Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

2 września 2014

Stawka podatku obowiązująca dla czynności wydania nieruchomości jako dywidendy

0 966

Wydanie nieruchomości udziałowcowi w ramach wypłaty dywidendy opodatkowane powinno być stawką 23%. Jeżeli jednak spełnione zostaną warunki art 43 ust. 1 pkt 10, tj. dostawa budynków nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lat wówczas można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowej transakcji.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lipca 2014r. nr ITPP2/443-496/14/AK

Sytuacja Podatnika

Spółka prowadzi dwa rodzaje działalności: w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej kosmetyków, środków czystości, chemii gospodarczej i artykułów higienicznych na terenie Polski oraz w zakresie wynajmu nieruchomości.

Spółka posiada nieruchomość wykorzystywaną dotychczas do bieżącej działalności w zakresie handlowym, a od pewnego czasu przeznaczoną również pod wynajem.

Nieruchomość ta została nabyta przez Spółkę w roku 2007, przy czym transakcja nabycia była opodatkowana VAT, w związku z czym Spółka odliczyła podatek wykazany na fakturze zakupu nieruchomości.

W czasie posiadania ww. nieruchomości Spółka poniosła na nią nakłady przekraczające 30% jej wartości początkowej. Od ww. nakładów odliczała podatek naliczony. Nakłady te ponoszone były do około połowy 2011 r. (ok. 32% wartości początkowej nieruchomości), a także w roku 2012 (dodatkowe 2% wartości początkowej nieruchomości). Nieruchomość wykorzystywana była przez Spółkę w części na potrzeby prowadzonej przez nią działalności handlowej, natomiast w części przeznaczona była na wynajem. Wynajmowane było jednak jedynie około 15% jej powierzchni, do „grudnia 2012 r”. Natomiast 85% nie było w czasie posiadania nieruchomości przez Spółkę przedmiotem czynności opodatkowanych (wykorzystywane ewentualnie na własne potrzeby).

W związku z powyższym Spółka rozważa możliwość wypłacenia na rzecz Udziałowca dywidendy z tytułu zysku za rok 2013 i lata poprzednie w formie rzeczowej, poprzez wydanie ww. nieruchomości. Taka forma rozliczenia niepieniężnej dywidendy będzie korzystna zarówno dla Spółki, jak i Udziałowca.

Czy wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości przez Spółkę w ramach wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jaką stawką VAT opodatkowana jest planowana czynność wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca poprzez wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, uznał że planowana czynność wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca poprzez wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT, tj. 23% w części dotychczas niewynajmowanej, tj. w stosunku do 85%.

Do czynności traktowanych na równi z dostawą towarów ustawodawca, w art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, zaliczył również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.