Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę księgarnię internetową i sprzedaję książki ze stawką VAT 5%. Osobną pozycję na fakturze stanowią koszty dostawy. Czy dostawa korzysta ze stawki VAT właściwej dla towaru głównego (książek)?

ODPOWIEDŹ

Tak, koszty transportu czy wysyłki są elementem składowym dostawy towaru i powinny być opodatkowane według stawki VAT właściwej dla tego towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Powołany przepis stanowi implementację art.73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który jako podstawę opodatkowania określa co do zasady wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Do podstawy opodatkowania wlicza się następujące elementy (art.78 dyrektywy):

a) podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT;

b) koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Na podstawie powyższych przepisów należy uznać, że w przypadku, gdy sprzedawca obciąża nabywcę kosztami przesyłki towarów, koszty te - jako koszty dodatkowe - należy wliczyć do podstawy opodatkowania dostawy towarów. Dotyczy to również sytuacji, gdy towar dostarczany jest za pośrednictwem firmy kurierskiej czy operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia powszechnych usług pocztowych. To z kolei oznacza, że koszty wysyłki należy opodatkować stawką VAT właściwą dla sprzedawanego towaru.

Zatem pobierane przez sprzedawcę koszty przesyłki dotyczące sprzedaży towarów przez Internet nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Jako element świadczenia zasadniczego, koszty te winny...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.