Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

28 lutego 2013

Stawka VAT dla samochodów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej

0 930

Dostawa samochodów specjalistycznych ratowniczo-gaśniczych z przeznaczeniem na cele ochrony przeciwpożarowej, nabywanych przez Starostwo Powiatowe dla Komendy Powiatowej, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2012 roku nr IPPP1/443-311/11-10/12/S/AK.  

Sytuacja Podatnika

Przedmiotem działalności prowadzonej przez Podatnika jest produkcja i sprzedaż samochodów specjalistycznych ratowniczo-gaśniczych przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej dla jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W ramach postępowania przetargowego Podatnik zobowiązał się zrealizować zamówienie i podpisał stosowną umowę, której integralną część stanowi Specyfikacja Techniczna Istotnych Warunków Zamówienia. Zamawiającym oraz finansującym zakup sprzętu jest Starostwo Powiatowe a dostawa dokonywana jest dla Komendy Powiatowej, co potwierdza stosowny protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez delegowanego pracownika Komendy Powiatowej, dokumenty umożliwiające rejestrację pojazdów, karty gwarancyjne i inne dokumenty wystawione dla użytkownika, czyli Komendy Powiatowej.

W związku z powyższym zadano pytanie czy dostawca powinien zastosować preferencyjną stawkę 8% mając na uwadze przedmiot umowy, czyli dostawę samochodów specjalnych dla Komendy Powiatowej z przeznaczeniem na cele ochrony przeciwpożarowej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej 9 czerwca 2011 roku interpretacji indywidualnej (IPPP1-443-311/11-4/BS) stwierdzono, iż przedmiotowa dostawa nie korzysta z obniżonej (8%) stawki podatku VAT i podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 23%, ponieważ zakup towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ww. ustawy dokonuje starostwo powiatowe, nie zaś jednostka ochrony przeciwpożarowej.

Podatnik odwołał się od decyzji, jednak Dyrektor Izby Skarbowej podtrzymał swoje stanowisko i sprawa trafiła do sądu. WSA w Warszawie wyrokiem z dnia 6 lipca 2012 roku (sygn. akt III SA/Wa 2979) uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

WSA wskazał, że sprzedawany przez Podatnika towar mieścił się w kategorii towarów wymienionych w poz. 129 - 134 załącznika nr 3 do ustawy VAT. Dostawa miała miejsce na terenie kraju, będący przedmiotem dostawy specjalistyczny sprzęt przeznaczony jest dla jednostek ochotniczej straży pożarnej i na cele ochrony przeciwpożarowej. W konsekwencji spełniona jest przesłanka w postaci przeznaczenia towaru na cele ochrony przeciwpożarowej.

WSA zwrócił również uwagę na treść art. 15 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zgodnie z którym jednostkami ochrony przeciwpożarowej są: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki organizacyjne wojskowej ochrony przeciwpożarowej, zakładowa straż pożarna, gminna zawodowa straż pożarna, powiatowa (miejska) straż pożarna, terenowa służba ratownicza, ochotnicza straż pożarna, związek ochotniczych straży pożarnych, inne jednostki ratownicze. Sąd wskazał ponadto, iż Organ pominął jednak treść art. 29 i art. 32 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, z których wynika kto ponosi koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej i kto ponosi koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej. Zdaniem Sądu Minister Finansów dokonał wykładni językowej art. 41 ust. 10 ustawy o VAT uzupełnionej niepełną wykładnią systemową tego przepisu w związku z art. 15 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, bezpodstawnie pomijając treść art. 29 i art. 32 tej ustawy.

Zdaniem Sądu, w realiach niniejszej sprawy prawidłowa wykładnia art. 41 ust. 10 ustawy VAT w związku z art. 29 i art. 32 ustawy o ochronie przeciwpożarowej prowadzi do wniosku, że dostawa towarów wymienionych w poz. 129 – 134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu według stawki 7% (8%), jeżeli dostarczany towar trafi do jednostki ochrony przeciwpożarowej i zostanie przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej. Z analizowanej tu regulacji expressis verbis nie wynika, ażeby nabywcą tych towarów musiała być bezpośrednio jednostka ochrony przeciwpożarowej.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2, 10, ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 29 i art. 32 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.