Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

24 kwietnia 2018

Stawka VAT na sprzedaż nieruchomości posadowionej na cudzym gruncie

0 1158

Sprzedaż nakładów w postaci murowanego pawilonu handlowego posadowionego na cudzym gruncie podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2018 roku nr 0112-KDIL2-3.4012.25.2018.2.WB

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zamierza sprzedać nakład w postaci murowanego pawilonu handlowego usytuowanego na gruncie Miasta. Zainteresowany zakupił w 1996 r. nakłady – bez VAT, w postaci pawilonu handlowego na gruncie należącym najpierw do Spółdzielni Mieszkaniowej, a później w 1999 r. grunt pod pawilonem Wnioskodawcy przejęło Miasto. Od 1996 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą do zakończenia jej w 1999 r., i nie był wtedy płatnikiem podatku VAT – był podmiotowo zwolniony. Pawilon był od 1999 r. wynajmowany nieprzerwanie do 2017 r. osobie trzeciej. W czerwcu 2008 r. Zainteresowany otworzył nową działalność gospodarczą wybierając opodatkowanie VAT w miejscu zamieszkania, z pawilonu korzystała inna osoba. Przez ostatnie 5 lat naprawy pawilonu nie przekroczyły 30% wartości pawilonu. Wnioskodawca posiada tylko umowę cywilnoprawną z 1996 r. Pawilon nie był amortyzowany, Wnioskodawca nie wprowadził go do środków trwałych.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii zwolnienia od opodatkowania sprzedaży nakładów w postaci murowanego pawilonu handlowego posadowionego na cudzym gruncie.

Stanowisko Dyrektora

Aby wyjaśnić wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności należy ustalić, czy nakład w postaci murowanego pawilonu usytuowanego na cudzym gruncie – w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – należy traktować jako towar. W tym celu niezbędne staje się odwołanie do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Na podstawie art. 46 § 1 k.c., nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. 

Z powyższej definicji wynika, że na gruncie polskiego prawa można wyodrębnić trzy rodzaje nieruchomości w sensie prawnym:

  • grunty (stanowiące część powierzchni ziemskiej),

  • budynki trwale z gruntem związane (tzw. nieruchomości budynkowe),

  • części tych budynków (tzw. nieruchomości lokalowe).

Stosownie natomiast do treści art. 47 § 1 k.c., część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Jak stanowi art. 48 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że z punktu widzenia prawa cywilnego nakłady na nieruchomość stanowią część skł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.