Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

30 czerwca 2015

Stawka VAT od sprzedaży maszyn i pojazdów wykorzystywanych do prac na drogach powiatowych

0 868

Powiat, czynny podatnik VAT, w 2011 roku przejął po zlikwidowanym Powiatowym Zarządzie Dróg majątek w postaci maszyn i pojazdów, które były i są używane wyłącznie do prac na drogach powiatowych. W momencie zakupu sprzętu Powiatowy Zarząd Dróg nie był podatnikiem VAT i nie miał prawa odliczenia podatku od ich nabycia. W miesiącu kwietniu 2015 roku Powiat podjął decyzję o sprzedaży podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, przyczepki zakupionej w latach 90-tych i skrapiarki nabytej w 2004 roku. Było to spowodowane potrzebą wymiany sprzętu ze względu na stopień zużycia. Przez cały okres użytkowania sprzęt nie był udostępniany odpłatnie innym jednostkom i podmiotom. Potwierdzeniem dokonanej sprzedaży są spisane pomiędzy stronami umowy sprzedaży i wystawione na wyraźne żądanie kupujących faktury ze stawką podatku „np”; i wskazaną podstawą prawną art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Czy oprócz spisania umowy należało wystawić fakturę i z jaką stawką podatku?

ODPOWIEDŹ

Powiat z tytułu dostawy przyczepy i skrapiarki nie występuje w roli podatnika, w związku z tym sprzedaż ta jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT i nie powinna być udokumentowana fakturą.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z pytania, Powiat, czynny podatnik VAT w 2011 roku przejął po zlikwidowanym Powiatowym Zarządzie Dróg majątek w postaci maszyn i pojazdów, które były i są używane wyłącznie do prac na drogach powiatowych i przy ich nabyciu nie odliczono VAT. W kwietniu 2015 roku Powiat podjął decyzję o sprzedaży podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, przyczepki zakupionej w latach 90-tych i skrapiarki nabytej w 2004 roku. Pytanie dotyczy stawki VAT i rodzaju dokumentu potwierdzającego dostawę.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art.15 ust.1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z art.15 ust.6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższego przepisu, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy są wyłączone z kręgu podatników podatku od towarów i usług - w zakresie czynności nałożonych przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane. Jest to wyłączenie podmiotowo-przedmiotowe i ma zastosowanie przy spełnieniu przez ten organ dwóch warunków, tj. podmiotem jest wyłącznie organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ,a także odnosi się do czynności nałożon...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.