Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Proszę o informację, czy są już jakieś wytyczne dotyczące rejestracji procedury OSS od 1 lipca 2021 roku. Czy katalog usług będzie poszerzony o prace remontowo-budowlane na nieruchomościach znajdujących się w Niemczech?

Odpowiedź
Procedura OSS dotyczy transakcji dokonywanych na rzecz klientów prywatnych (B2C),  tj. wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, świadczenia usług, a także dostaw krajowych ułatwianych przez operatorów interfejsów elektronicznych, uznanych za dostawców. OSS umożliwia przedsiębiorcom uniknąć rejestracji do podatku VAT w każdym państwie UE, w którym znajdują się konsumenci nabywający od nich towary, usługi, w tym również usługi związane z nieruchomościami położonymi poza Polską. Korzystając z tej procedury wszystkie rozliczenia dotyczące podatku VAT mogą być dokonywane na terenie Polski.

Uzasadnienie
Ustawą z dnia 20 maja 2021 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzono znaczące zmiany dot. rozliczania VAT w transakcjach na terenie UE.
Tzw. pakiet VAT e-commerce wynika z przepisów dyrektywy Rady (UE) 2017/2455 zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w  odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w  przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość oraz dyrektywy Rady (UE) 2019/1995 zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do przepisów dotyczących sprzedaży towarów na odległość oraz niektórych krajowych dostaw towarów.
Zmiany rozszerzają obecnie funkcjonującą szczególną procedurę rozliczania podatku VAT w ramach Małego Punktu Kompleksowej Obsługi (Mini One Stop Shop – MOSS) i powstania Punktu Kompleksowej Obsługi (One Stop Shop – OSS) oraz wprowadzenie Importowego Punktu Kompleksowej Obsługi (Import One Stop Shop – IOSS).
Zmiany obejmują m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu „małych przesyłek” o wartości do 22 euro i rozszerzenie rodzaju transakcji z VAT, które mogą być rozliczone w procedurze One Stop Shop.
Należy zauważyć, że uprzednią procedurę MOSS, która dotyczyła sprzedaży na rzecz osób prywatnych z innego kraju UE usług elektronicznych, nadawczych, i telekomunikacyjnych zastąpiła właśnie procedura OSS. Procedura MOSS od 1 lipca została rozszerzona o sprzedaż wysyłkową towarów dla podmiotów prywatnych tworząc OSS. 
VAT OSS to elektroniczna kompleksowa obsługa upraszczająca rozliczenia VAT, zgodnie z którą sprzedający nie musi rejestrować się na VAT w każdym kraju nabywcy z osobna nawet po przekroczeniu limitu sprzedaży zagranicznej. Rejestracja do VAT OSS dotyczy transakcji we wszystkich krajach UE i zależy tylko od sprzedawcy. Zgłoszenia dokonuje się na VIU-R. Właściwym urzędem skarbowym dla zgłoszenia w tej procedurze jest  Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście.
„Co do zasady, rejestracja będzie skuteczna od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego następującego po kwartale, w którym podatnik złożył zgłoszenie VIU-R. Jednakże w  przypadku, gdy podatnik rozpoczął świadczenie usług/dokonywanie dostaw towarów przed tą datą, ich rozliczanie w ramach procedury unijnej zacznie obowiązywać od pierwszego dnia świadczenia usług/dokonywania dostaw towarów, pod warunkiem, że podatnik – do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy dokonano świadczenia usługi/dostawy towarów – zgłosi Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście rozpoczęcie działalności w ramach procedury unijnej. W takim przypadku podatnik będzie obowiązany do złożenia deklaracji VAT obejmującej kwartał kalendarzowy, w którym miało miejsce pierwsze świadczenie usług/dostawa towarów”.

Przykład
Polski podatnik rozpoczął świadczenie usług na rzecz konsumentów zlokalizowanych w innych państwach członkowskich UE w dniu 1 lipca 2021 roku i zamierza rozliczyć podatek VAT od tych usług w ramach procedury unijnej OSS. Podatnik powinien powiadomić Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście o rozpoczęciu działalności do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy wykonał usługi, tj. do 10 sierpnia, W  przypadku zachowania terminu zostanie on zidentyfikowany na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT z dniem 1 lipca 2021 r. W momencie uchybienia temu terminowi podatnik zostanie przyjęty do procedury unijnej w Polsce dopiero z 1 dniem kolejnego kwartału tj. 1 października 2021 r. natomiast w zakresie rozliczenia usług dokonanych w III kwartale 2021 r. podatnik będzie musiał zarejestrować się i rozliczyć VAT na zasadach ogólnych w  każdym z poszczególnych państw członkowskich.

Limit w ramach procedury OSS wynosi 10 tys euro, w ramach którego polscy sprzedawcy opodatkują transak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.