Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

5 stycznia 2015

Termin odliczenia podatków w związku z ratalnymi zapłatami

0 793

Czynny podatnik podatku od towarów i usług otrzymał z pkt.pl fakturę za “ogłoszenia w wyszukiwarce pkt.pl”. Ani na fakturze, ani w umowie nie ma wskazanego okresu świadczenia usługi. Płatność za tę usługę jest  rozłożona  na 10 rat do sierpnia 2015. Czy kwotę wskazaną na fakturze można zaksięgować w koszty w dniu wystawienia faktury? W jakim terminie odliczyć VAT? Czy kwotę wskazaną na fakturze można zaksięgować w koszty w dniu wystawienia faktury? W jakim terminie odliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Jeśli usługa będzie świadczona do sierpnia 2015 roku wówczas musi ona obciążać koszty proporcjonalnie do czasu trwania. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, w przypadku świadczenia usługi w sposób ciągły, w terminie płatności rat. Chyba, że prędzej zostanie zapłacona kwota zobowiązania, wówczas prawo do odliczenia powstanie z chwilą zapłaty.

UZASADNIENIE

W kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych najważniejszy jest stan faktyczny. Ponoszone koszty można podzielić na takie, które są bezpośrednio związane z przychodami oraz na takie, które mają pośredni wpływ na osiągany przychód.

Zagadnienie kosztów pośrednich reguluje art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 22 ust.5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Jednocześnie za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e updof lub art. 22 ust. 5d updof).

Zgodnie z licznymi interpretacjami oraz stanowiskiem Ministerstwa Finansów  ujęcie w księgach rachunkowych (zaksięgowanie) kosztu na określony dzień, według zasad rachunkowych decyduje zatem o dacie i sposobie rozliczenia podatkowych kosztów pośrednich. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości koszty pośrednio związane z przychodami, potrąca się jednorazowo albo przypisuje do okresów, których koszty te dotyczą.

Jeżeli z polityki rachunkowości będzie wynikało, że koszty przyszłych okresów są rozliczane poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów wówczas taką samą zasadę należy stosować dla potrzeb podatkowych.  Koszty pośrednie, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Jeśli podmiot pkt.pl będzie świadczył dla Państwa usługę do 08.2015 roku i zgodnie z polityką rachunkowości stosują Państwo zasadę rozliczania kosztów w czasie  wówczas należy rozliczyć ją proporcjonalnie do czasu jej trwania.  Wartość świadczonej usługi należy w proporcji  “przypisać” do każdego okresu obowiązywania umowy.

Jeśli poniesiony wydatek dotyczy kosztów bezpośrednich to należy odnieść się do art. 15 ust. 4  updop (art. 22 ust. 5 updof), który mówi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust.4b i 4c. Tym samym należy rozważyć na jakie lata poniesione wydatki mają wpływ na osiągnięty przychód. Jeżeli okazałoby się, że dotyczy to również okresu przyszłego wówczas należy odnieść je do 2015 roku.

Kolejną kwestią, którą należy rozstrzygnąć jest ustalona forma zapłaty w postaci rat do problemu „zatorów płatniczych”, o których mowa w art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z tym artykułem ust.1 w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku)- kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowanie tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów  o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Natomiast ust. 2 zawarto regulację zgodnie z którą w sytuacji gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.