Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 stycznia 2018

Terminy rozliczenia podatku należnego i naliczonego z tytułu importu usług

0 789

Kontrahent zagraniczny wystawił nam fakturę za serwis wykonany na początku roku 2017 oraz użyte materiały (import usług oraz WNT). Data faktury jest bieżąca (styczeń 2018). Czy mogę ująć ją w styczniu 2018 i wykazać VAT-UE czy muszę korygować okres w którym usługa została wykonana? Należny VAT styczeń 2017, naliczony styczeń 2018?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji Czytelnik powinien wykazać VAT należny w deklaracji VAT-7 złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w imporcie usług, czyli za miesiąc styczeń 2017 roku, natomiast odliczyć podatek naliczony w deklaracji za styczeń 2018 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku VAT, w przypadku importu usług, podatnikami są m.in. osoby fizyczne i prawne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium kraju. Czytelnik otrzymał fakturę za serwis oraz użyte materiały.

Zdaniem Redakcji, w opisanym przypadku nie mamy do czynienia, jak informuje Czytelnik z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru w postaci użytych materiałów oraz z importem usług z tytułu wyświadczonej usługi naprawy, ale wyłącznie z jednym świadczeniem, tj. świadczeniem usługi serwisu wykonanego z użyciem materiałów.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, miejscem świadczenia usługi a tym samym rozliczenia podatku VAT jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub zamieszkania. Nabycie takiej usługi należy potraktować jako import usług, w rozumieniu art.2 pkt 9 ustawy o VAT. Usługi te, w przypadku świadczenia na rzecz podatników, podlegają opodatkowaniu VAT w oparciu o zasadę ogólną określenia miejsca opodatkowania, tj. w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Generalną zasadą jest, że podatek należny z tytułu importu usług stanowi jednocześnie podatek naliczony.

Jednakże należy pamiętać, że nie zawsze można ująć podatek należny i naliczony w tej samej deklaracji. Ustawodawca bowiem wskazał w ustawie, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku m.in. impor...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.