Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

1 października 2017

Transakcja łańcuchowa pomiędzy firmą z Niemiec, Polski i Kuwejtu

0 997

Polski podatnik ma możliwość zakupu towarów od kontrahenta niemieckiego, a następnie sprzedanie ich firmie z Kuwejtu. Towary pojadą bezpośrednio z Niemiec do Kuwejtu. Transport będzie organizowała firma niemiecka lub odbiorca z Kuwejtu. Jak należy powyższą czynność rozliczyć na gruncie podatku VAT? Czy faktura dla kontrahenta z Kuwejtu powinna zawierać jakieś szczególne zapisy? Czy jeśli towar nie wjedzie do Polski należy wypełnić deklarację VAT-UE, jeśli tak to czy zaznaczać, że jest to transakcja trójstronna gdy 3 strona nie jest z UE? W jakich pozycjach deklaracji VAT należy ująć powyższe zdarzenie? 

ODPOWIEDŹ

  1. W sytuacji, gdy transport organizuje firma niemiecka, w przypadku drugiej transakcji między polską spółką i spółką z Kuwejtu, polski podatnik powinien udokumentować tę transakcję jako niepodlegającą przepisom o VAT.

  2. W sytuacji, gdy transport organizuje odbiorca - firma z Kuwejtu, transakcję tę polski podatnik powinien rozliczyć zgodnie z przepisami niemieckimi z uwagi na to, że firma polska sprzedaje towar znajdujący się na terenie Niemiec.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary te znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Natomiast w myśl art.22 ust.2 i ust.3 ustawy o VAT, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie. W przypadku tym, dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w  miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów,

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w  miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z dwoma przypadkami: gdy transport organizuje firma niemiecka i gdy transport organizuje odbiorca – firma z Kuwejtu.

  1. Transport organizuje firma niemiecka:

    • Dla pierwszej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.